Třešně mají hodně vlákniny, jsou nadupané draslíkem, fungují proti zánětům. Ale to je jen část výčtu jejich benefitů. Co se s vaším tělem stane, když je budete pravidelně jíst?
Uchovat třešně na zimu můžete i zavařováním Co před tím udělat, abyste měli jistotu, že v třešních nejsou červíci?
Zdravá střeva i srdce
Ovoce obecně je velmi bohatý zdroj vlákniny. A pro třešně to platí zvlášť. Podle Mayo Clinic může jejich konzumace zlepšit funkci střev a snížit hladinu cholesterolu. Ale třešně jsou rovněž plné antioxidantů a protizánětlivých sloučenin. Snižují tak zánět v těle i oxidační stres podílející se na mnoha nemocech, aterosklerózou počínaje a Alzheimerovou chorobou konče. Mají velmi vysoký obsah polyfenolů, což je skupina rostlinných chemikálií, které pomáhají bojovat proti poškození buněk. Strava bohatá na tyto látky nás chrání před mnoha chronickými potížemi, včetně srdečních nemocí, cukrovky i některých druhů rakoviny.
Tyto peckoviny jsou také nadupané draslíkem a říká se: čím tmavší plody, tím více ho obsahují. Draslík je nezbytný pro zdraví nejen kostí, svalů a nervů, ale i srdce. Výzkum zmiňovaný na jednom z největších internetových zdravotních portálů WebMD předpokládá, že pouhý 1 šálek (cca 154 g) vypeckovaných třešní poskytne významnou denní dávku pro udržení zdravého srdce. Zanedbatelný přitom není ani diuretický efekt, který draslík také vyvolává.
Slovo „třešeň“ pochází z tureckého názvu města Cerasus, kde ovoce poprvé ochutnal a zcela propadl jeho kouzlu římský generál Lucullus. Turecko je dodnes největší pěstitel třešní na světě a nedá na ně dopustit v přímé konzumaci ani v kuchyni. Není v tom však zdaleka samo.
Nemoc králů prchá
Dna se dříve označovala jako nemoc králů. Dnes víme, že jde o chronické postižení s recidivujícími vzplanutími zánětlivé artritidy, projevující se silnou bolestí a kloubní dysfunkcí. Vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (při vyšších koncentracích se sráží a vytváří krystaly, které se ukládají nejčastěji v oblasti kloubů a šlach či v ledvinách). Vědci z Robert Wood Johnson Medical School v New Jersey prokázali pokles záchvatů dny na polovinu v případě pacientů, kteří dvakrát denně po dobu čtyř měsíců užívali lžíci extraktu z třešní.
Arthritis Foundation zaštiťující více než 60 milionů Američanů trpících artritidou zase uvádí studii, kdy lidé konzumující po dobu dvou dnů 10 až 40 čerstvých třešní zaznamenali o 35 procent méně záchvatů dny. V roce 2019 vědci oznámili významný pokles hladiny kyseliny močové u lidí, kteří čtyři týdny pili každý den pohár zředěného koncentrátu třešňové šťávy. Účastníci studie, kteří trpěli nadváhou nebo obezitou a byli ohroženi metabolickým syndromem, také zaznamenali téměř 20procentní pokles C-reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel zánětu v těle.
Proti demenci
Svou sílu však tyto plody ukazují i u seniorů trpících demencí. WebMD totiž cituje zkušenost vědců, kteří nechávali po 12 týdnů pít každý den sklenici třešňové šťávy lidi s mírnou či středně těžkou demencí. Ukázalo se, že antokyany, které propůjčují třešním krásnou červenou barvu, jsou spojené také s lepším zdravím mozku, myšlením a pamětí. Po uplynutí tří měsíců zaznamenali výzkumníci u dotyčných lepší verbální schopnosti i paměť. I když šlo samozřejmě o efekt dočasný, třešně opět dokázaly, že nejsou jen sladkým poslem léta.
Třešně patří mezi nejoblíbenější ovoce vůbec, ale jeho sezona je dost krátká. Tato kombinace vede k tomu, že když máme šanci spořádat celý košík třešní, neodoláme. Ale i toho nejlepšího je potřeba užívat s mírou. Odborníci z amerického ministerstva zemědělství doporučují jako ideální množství 21 třešní denně (obsahuje 90 kalorií, 3 g vlákniny a zdravou dávku draslíku i vitaminu C). Větší konzumace může u některých lidí vyvolat žaludeční nevolnost nebo průjem.
Zdroj: časopis Květy