Znáte starověký epos Odysseu? V něm se dočtete, že hrušky darovali lidem bohové. Podle řecké mytologie jsou zasvěcené bohyním rodiny a lásky. Což potřebujeme všichni, bez lásky a našich blízkých by byl život smutný. Ovšem hrušky jsou skvělé i pro své zdravotní účinky.

Pokud už nevíte, co s hruškami, udělejte z nich kompoty podle TOP kuchaře Romana Pauluse. My jen doporučujeme ubrat množství cukru:

Zdroj: Youtube

Co v nich najdete

Podle Národního zdravotnického informačního portálu hrušky obsahují vlákninu, dále vitamin A, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou, vitamin C a minerály jako například draslík, vápník či hořčík. Některé z jmenovaných složek rovněž patří mezi osvědčené antioxidanty, které neutralizují působení škodlivých volných radikálů. Hrušky jsou bezvadné i proto, že na sebe vážou odpadní látky a těžké kovy a podporují jejich rychlejší „odchod“ z těla. Detailní obsah tělu prospěšných látek najdete tady.

Neloupejte je

Vláknina podporuje trávení a je výbornou prevencí proti zácpě a z ní vznikajících potíží. Hruška pomáhá udržovat střeva v dobré kondici, i díky ní budete mít lepší střevní mikroflóru neboli střevní mikrobiom, který se označuje jako náš „druhý mozek“. Pozor, musíte však konzumovat opravdu zralé a měkoučké ovoce, které se snáze tráví. Což je pravidlo č. 1. Nejvíce vlákniny najdete ve slupce, kde se skrývají také polyfenoly, a pod slupkou je i dost vitaminů B. Proto byste hrušky neměli loupat. Snězte je pěkně celé, nechte jen jádřinec a stopku.

a

Prima vitaminy i minerály

Sladké ovoce díky obsahu „céčka“ podporuje imunitu, což je na podzim velice žádoucí. Z minerálů je nutné vypíchnout draslík, který odvodňuje, přispívá k odstranění nadbytečného sodíku z těla, svědčí cévám, lidem s vysokým krevním tlakem...

Obecně je draslík potřebný pro zdravé srdce, ale i svaly a nervovou soustavu. Na co pozor: I cukrovkáři potřebují dostatek draslíku (hrušky navíc pomáhají snižovat množství cukru v krvi, z cukrů u nich převažuje fruktóza), naopak lidé s nemocnými ledvinami musí být na draslík opatrní.

Pro každého a plus pro ženy

Díky vysokému podílu vody je toto nízkokalorické ovoce báječné i při redukčních režimech. Ale užitek nabízí každému. Už kvůli kolagenu, který si zjednodušeně řečeno představte jako lepidlo. Podporuje elasticitu pleti, což kvitují zejména ženy.

Příznivě působí rovněž na kosti, svaly či šlachy. Tělo si sice vytváří kolagen samo, ovšem jen do určitého věku, zhruba od 40+ ho vyrábí méně, než by náš organismus potřeboval.

Pravidlo č. 2

Nejezte studené hrušky. Ze sklepa nebo z lednice je vyndejte dříve, aby při konzumaci měly pokojovou teplotu. A my starší a věkem ještě více pokročilí je v chladných dnech jezme raději tepelně upravené. I když tím přijdeme o část vitaminu C.

Kompot připravíte docela rychle. Ještě rychleji zvládnete hruškový rozvar, kdy nadrobno pokrájenou či nastrouhanou hrušku uvaříte v šálku vody, pak rozmačkáte nebo rozmixujete. V obou případech lze přidat zahřívací koření jako například skořici, kardamom, muškátový oříšek… Odvar ulevuje při chřipce a virózách (obecně při stavech, kdy máme teplotu a zimnici).

Hrušková šťáva

Kdo má přístup k většímu množství ekologicky vypěstovaných hrušek, prožene je odšťavňovačem. Hrušková šťáva se nepije po litrech, nýbrž po doušcích v případech, kdy potřebujete diuretika nebo řešíte žaludeční potíže.

Rovněž pomáhá snižovat cholesterol v krvi, který mnozí z nás máme vyšší, než je zdrávo. Právě znalost hladiny cholesterolu je zásadní nejen z pohledu prevence, ale řešení už vzniklých chorob srdce a cév.

Zdroj: nzip.cz, rozhlas.cz