K čemu slouží plot?

Plot vymezuje hranice vašeho pozemku – oddělí váš pozemek od pozemků sousedních, poskytuje vám větší míru soukromí. Brání průniku osob z okolí na váš pozemek. U vhodně vybraného typu plotu jde o pohledovou clonu.

Pokud chcete, aby váš živý plot sloužil zejména jako pohledová clona před zraky zvědavých kolemjdoucích, je vhodné používat rostliny středně vysoké. To jsou rostliny o výšce 1,5 až 2,5 metru.

Živý plot Živý plot Autor: Shutterstock.com

Které rostliny jsou vhodné?

Ke stavbě živého plotu o výšce 1,5 až 2,5 metru jsou vhodné tyto rostliny: kalina obecná, kalina vrásčitolistá, kdoulovec japonský, trnka, svída bílá, šeřík, trojpuk, zlatice, zimolez, cesmína, rododendron, bobkovišeň, brslen, pustoryl a túje.  

Pro vysoké živé ploty jsou vhodné tyto rostliny: hlošina úzkolistá, kalina obecná, škumpa, šeřík, zimolez, topol černý, tis červený, túje, smrk.

Ke stavbě plotu, který vymezí hranice, jsou vhodné tyto rostliny: tavolník nízký, mahonie, mochna křovitá, zimostráz, zákula japonská, meruzalka, hortenzie stromečková.

Čtěte také

Ploty

Čtěte také

Nová pravidla pro stavbu plotů

Jak se dělí živé ploty?

Živé ploty se dělí na tvarované (tvarujete stříháním) a volně rostoucí. Menší úpravy však vyžadují oba typy plotů. Pokud budete plot pravidelně stříhat, bude z něj hezká živá zeď, která může být také součástí vstupní brány na váš pozemek. Plot můžete doplnit o různé branky, opory pro květiny, ale i klenby, na nichž budou růže.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz