Víte, že uklidňující pohled do zeleně můžete najít, i když se podíváte na střechu? Nejde o žádnou novinku, visuté zahrady Semiramidiny byly vlastně pochozí ozeleněné střechy a od té doby si vždycky někde někdy někdo vzpomněl, že to vlastně nebyl tak špatný nápad.

Autor: archiv Zvlášť tam, kde se dá využít rovná plocha, je vyloženě barbarství ji nezazelenit. Myšlenka francouzského architekta Le Corbusiera, který řekl, že zelenou střechou nahoře se vrátí přírodě zastavěná plocha dole není vůbec zastaralá, naopak. Tím, jak se odstupem času z autora stává klasik, dostávají i jeho slova pádnější důraz. Že se s zelenými střechami setkáváme stále častěji, však není jen jeho zásluhou. Současná generace architektů pracuje sice s prostředky doslova virtuálními, ale vztah ke krajině je u většiny z nich velmi zemitý.

Rozlišení Pokud po zelené střeše chodí většinou jen kočky a kominíci, jde o typ pohledový. Druhý typ, střecha pochozí, se také výstižněji označuje termínem střešní zahrada. Ta může být třeba na úrovni ulice a sloužit jako terasa - pokud jde například o střechu nad garáží, sklepem a podobně. Samozřejmě však může být i ve dvanáctém patře, pak si její obyvatelé užívají radosti ze zeleně doslova v mracích. Architekt Vlado Milunič ji navrhl i se vzrostlými stromy na střeše plánovaného domu na Pankráci - pokud se jeho stavba zrealizuje, bude mít majitel této střešní zahrady exkluzivní výhled na celou Prahu.

Zásady Zelenou střechu je dobré plánovat přímo se stavbou domu. Pokud jde o realizaci na stávající stavbě, je důležité znát statiku nosné konstrukce a možnost zatížení všech jejích částí. Je třeba počítat nejen s nánosem zeminy, ale především s kvalitním řešením hydroizolace, odvodem dešťové vody a konečně i způsobu využití a udržování zeleně.

Hydroizolace Autor: archiv Mít na střeše zahradu nebo bazén už vyjde téměř na stejno. Základem je dobrá hydroizolace, a ta může být dobrá jen v tom případě, kdy je dokonale bezespárá. Firmy zabývající se zakládáním střešních zahrad využívají například ze zahraničí na míru dodávanou fólii Hertalan, jejíž životnost by měla být nejméně 50 let a v rozmezí - 50 a + 100 °C nemění své vlastnosti, je stále stejně pružná.

Zemina Ředitel firmy Stavcom, která se budováním střešních zahrad intenzivně zabývá, se ze svého okna dívá na překrásnou zelenou střechu na polozborceném domku. Ozelenila se sama pažitkou, která v období květu oslňuje růžovou barvou široké okolí. Z toho vyplývá, že pro krásné efekty stačí při troše štěstí jen několik milimetrů země. Odborně založená zahrada na střeše však potřebuje víc. Tam, kde je špatný přístup a počítáme s minimální údržbou, jsou ideálním řešením alpinky, vřesy a mechy, kterým stačí pouhé 2 až 3 cm země. 8 - 15 cm potřebuje divizna nebo šalvěj, kostřava, kosatce. Pokud je možné navézt 40 a více cm zeminy, můžeme se odvážit k osazení nižšími keři, stromy a vysoké keře vyžadují alespoň 60 cm. Výška země však nemusí být na celé střeše stejná, záleží na způsobu osázení, druhu rostlin a celkové architektuře návrhu.

Výsledky Čerstvě osazená střecha vypadá jako nově založená zahrada - prostě není to ono. Protože se však využívají především nenáročné rostliny, které se rychle rozrůstají a vytvářejí koberce, výsledek je patrný už po jednom roce, kdy se rozchodníky, trávničky i floxy rozvinou do pestrobarevného jednolitého koberce. Efektně vypadají různobarevné trávy, vděčné je rychle rostoucí a skromné rdesno, ze stromů bříza nebo hlošina úzkolistá.

Realizace Autor: archiv Kde můžete zajímavé střešní zahrady vidět? Po celém světě, na skanzenech i novostavbách ve Skandinávii, na moderních domech v Itálii nebo ve Francii, také v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku, kde si člověk není jistý, co zvládla sama příroda a kde jí trochu pomohli.

Doma se stačí rozhlédnout po firemních sídlech, v Praze vyjet na střechy na Václavském náměstí nebo v Paláci Millennium, (z pražských realizačních firem jmenujme Ekolia, Stavcom, Květ, Greenspol, Ekoflor). V Brně například na objektu firmy Geogas najdete soubor tří pohledových střech a dvou pobytových teras se střešním záhonem - zde se těmito realizacemi zabývá např. firma Semiramis, Zdeněk Kovář, Zapletal, Eden a další. Cena realizací střešních zahrad je velmi rozmanitá podle mnoha hledisek. Pro základní představu o finanční náročnosti uvádíme průměrnou cenu dodávky na klíč včetně projektu, hydroizolace a tepelné izolace, s ochrannou geotextilií, drenážní vrstvou, separační textilií, zeminou, dodávkou rostlin, osázením a provedením klempířských prvků - od 1 500 Kč/m2. -OS-