Jednou z nich je pastinák setý (Pastinaca sativa). Známe ho jako náhradu za kořenovou petržel, však také patří do stejné skupiny spolu s mrkví a koprem. Preferuje vlhkou půdu a chladnější počasí. Sklízí se na podzim, ale je lepší, když pastinák necháte přejít mrazem. Někdo ho dokonce nechává venku celou zimu a sklízí až v předjaří, aby znovu nevyklíčil. 

Dozrává pomaleji

Pastinák potřebuje tři až čtyři měsíce na dozrání. Seje se do půdy, když teploty vzduchu nespadají pod 20 °C, klíčení je pomalé a často nespolehlivé, ale když už se jednou ujme, jde o nenáročnou plodinu. Před sadbou je dobré namočit semena na pár hodin do vody, čímž se urychlí klíčení. Pak se seje do míst, kde je vlhko.

Čtěte také

Meduňka čaj

Čtěte také

Máte migrénu? Použijte tyto byliny

Sklízí se v pozdním podzimu, nebo se nechá přejít mrazem. Je pak jemnější a ne tolik štiplavý. Vhodné je přikrýt zem slámou a počkat klidně na několik ledových dní. Po opadnutí mrazů pak pastinák skliďte (nejlépe v rukavicích, protože čerstvý kořen může způsobit podráždění kůže) a nechte ho přezimovat ve sklepě vbodnutý do písku.

Zdroj: urobsisam.zoznam.sk, ireceptar.cz