Někdy bývá červen teplý a suchý, většinou však začíná chladnějším a vlhčím počasím. Ani letošní rok není výjimkou. Díky tomu můžeme právě teď pozorovat rychlé bujení veškeré vegetace. Neuvěřitelný růst plevelných rostlin nám může ubrat na náladě, ale na druhé straně překotný vývoj pěstovaných plodin, probíhající takřka před našima očima, nám zase přináší chuť do další práce.

Začneme podruhé!

Ze zeleninové zahrádky si můžeme odnést domů rané brambory, chřest a spoustu koření nebo bylinek. Postupně se nám však začnou uvolňovat i ostatní záhonky, které znovu využijeme k pěstování zeleniny s kratší vegetační dobou nebo pro pozdní sklizeň. Než se do toho dáme, budeme pamatovat na vhodnou obměnu, která nám zajistí nejenom hojnější úrodu, ale také odolnost rostlin proti škůdcům:

Jak to má vypadat?

  • Například rané kedlubny a květák můžeme vystřídat podzimním špenátem, salátem, celerem, pórkem a karotkou nebo červenou řepou a fazolemi na lusky.
  • Na uvolněný záhon po rané kapustě a zelí může přijít polníček, salát, pozdní špenát a fazole na lusky.
  • Raný nebo zimní salát můžeme vystřídat karotkou, červenou řepou, špenátem, celerem a pórkem nebo rajčaty či nejrůznějšími druhy pozdních košťálovin.
  • Také po špenátu z jarní sklizně můžeme záhonek osadit rajčaty a pozdními košťálovinami, ale též celerem, pórkem, ředkví, červenou řepou, bramborami nebo okurkami.
  • Po sklizených raných bramborách lze zase spokojeně pěstovat kedlubny, květák, čínské zelí, karotku, ředkev, ředkvičku, salát, špenát, endivii či polníček.
  • Ředkvičky pak můžeme nahradit pozdními košťálovinami, salátem, celerem nebo pórkem, ale též rajčaty, okurkami, paprikou a lilkem.

Co s volným místem?

Sklizené záhonky, které nemáme momentálně čím osadit, velice rychle zarůstají plevelem. Když ho necháme přerůst, zabere nám jeho likvidace více času než péče o zbylou část zahrady. Osejeme proto raději každé volné místo rostlinkami na zelené hnojení. Ty nám zabrání samovýsevu plevelů a bude-li třeba, můžeme záhonek kdykoliv přerýt.

Volná osluněná místa v koutech zahrádky můžeme osadit bylinkami, jejichž sazeniček je v tuto dobu dostatečný výběr. Velmi oblíbené a zároveň nenáročné je třeba oregano nebo tymián. Velice snadno se nám uchytí také meduňka. Všechny tyto rostlinky nám po dostatečném zakořenění budou růst prakticky samy. Majoránku sice budeme muset občas trochu zalít, ale zato nám poskytne výborné kuchyňské koření.

Uvázat a vyštípat

Tyčková rajčata už budou mít v tuto dobu určitě bohatou násadu plodů a bez vhodné podpěry se snadno polámou. Kromě pravidelného vyvazování jim také musíme pravidelně vyštipovat všechny postranní výhony, které by jinak spotřebovaly velkou část výživy, a kýžená úroda by nestála za nic. Vysílení tvorbou semen pak hrozí rebarboře a libečku, proto u nich zavčas odstraníme květní výhony. Pamatujeme však i na přihnojování, konkrétně u rajčat to může být jednou za týden až 14 dní. Důležité je dodržení správného dávkování, a proto se vždy řídíme návodem na příbalovém letáku.

Pozor na plísně

Červen je na zeleninových záhoncích obdobím zvýšeného výskytu plísní. K nejohroženějším druhům patří rajská jablíčka, která bývají napadána septoriosou - plísní listů a skvrnitostí rajčete. Nebudeme tedy čekat, až se něco objeví, a za vlhkého teplého počasí se pustíme do preventivního ošetření. K osvědčeným přípravkům patří například ACROBAT MZ, který však má třínedělní ochrannou lhůtu.

Kromě rajčat bývají v tuto dobu rovněž velmi ohrožené brambory, které se často stávají obětí plísně bramborové. Jako prevence se opět hodí přípravek ACROBAT MZ, dbát se ale vyplatí také na dostatečnou vzdušnost záhonů. Odstraňujeme pravidelně všechny žloutnoucí listy, ale též plevele.

Ovocná zahrádka

Také v ovocné zahrádce už začínáme se sklizní. Sklízíme především všechny rané odrůdy třešní, rybízu, angreštu a malin. V košíku se objevují také červené zahradní jahody. Sklízíme je postupnou probírkou podle toho, jak se budou vybarvovat. Určitě většinu z nich smlsneme přímo na místě, protože ve sklepě by nám dlouho nevydržely. Můžeme z nich však připravit kompot nebo je rozvařit na marmeládu. Co vše je potřeba udělat v ovocné zahradě, si povíme trochu víc příště.

-ra-www.profimedia.cz