Mnozí domácí zahradníci pěstují na balkóně nebo za okny pro užitek maximálně bylinky, někdy se na okenních parapetech objeví rajčata nebo papričky, to je ale tak všechno.

Prakticky však na balkóně lze pěstovat i zcela běžné druhy zeleniny, jako je salát, ředkvička nebo hrách. Při troše aranžérského umu si můžeme doma vypěstovat nejenom něco na zub, ale též zřídit docela pěknou zahrádku. Co byste řekli třeba těmto rostlinám?

Vždy čerstvá pažitka

Pažitka je vhodnou kořeninovou zeleninou, která se dá v domácí zahrádce pěstovat od jara do podzimu. Nejlépe se nám to podaří, když si v prodejně zeleniny koupíme předpěstovaný trs v kelímku a doma ho přesadíme do truhlíku. Při větším počtu by se měl odstup mezi rostlinkami pohybovat okolo 30 cm. S řezáním chvíli počkáme, až rostlinky důkladně zakoření a začnou se rozrůstat.

Nejvhodnější dobou k vysazení bývají teplejší jarní dny, rostliny se však ujmou i později. Vyhovuje jim středně těžká zásaditá půda, která je stále mírně vlhká. Z toho důvodu je spíše umístěme v polostínu, kde se tak rychle neodpařuje voda. Lépe nám samozřejmě budou vonět na sluníčku, ale pak jim musíme zajistit dostatečnou závlahu, třeba formou samozavlažovací nádoby.

Pro nať se dá pěstovat i petržel a celer

Petržel a celer pěstujeme doma rovněž pro jejich nať. Aby nám vyrostly pěkné zelené listy, zasadíme kořeny do nádoby s propustnou a trvale vlhkou zeminou a umístíme ji na teplém místě. Ústřední topení ani prudké sluníčko však není dobré. Pro docílení rychlejšího růstu můžeme občas rostlinky přihnojit živným roztokem.

Samotné zelené lístky lze však pěstovat i doma v talířku nebo na ozdobné misce. Stačí, když do nich umístíme vlhkou buničinu, na kterou položíme odříznutý vrcholek. Urychlení růstu lze dosáhnout překrytím mikrotenovým sáčkem, to ovšem nebude příliš estetické.

Rajčata a papriky budou potřebovat prostor

Rajčatům a paprikám se bude v nádobách určitě dařit, ale musíme si je včas předpěstovat v teplejší místnosti. Při přesazování do větších květináčů nebudeme žádní troškaři a dáme alespoň dvě rostlinky stejného druhu poblíž sebe. Použijeme-li truhlík, dopřejeme jim dostatek životního prostoru, zakrslým odrůdám alespoň 30 cm, keříkovým třeba půl metru.

Oběma rostlinám vyhovuje středně těžká výživná půda, kde mají dostatečný prostor k zakořenění. Vzhledem k tomu, že k zdárnému růstu potřebují rovněž dostatek světla a tepla, umísťujeme je zásadně na slunném místě, kde je ovšem musíme vydatně zalévat. Občas jim také přilepšíme trochou plného hnojiva a nezapomeneme ani na důkladnou podpěru. U větších rostlin je naprosto nezbytná, vyplatí se však i u zakrslíků. Pozor, zejména papriky, ale též rajčata jsou poměrně choulostivé rostliny, a proto je nevynášíme natrvalo ven dříve než 20. května.

Něco málo luštěnin

Fazole a hrách se nám na balkóně určitě dobře zabydlí, ale musíme jim každopádně zajistit důkladnou oporu. Může to být třeba mřížka z pletiva s většími oky, kterou upevníme k okennímu rámu. Sazeničky získáme vlastním výsevem přibližně v polovině dubna. Protože klíčí i při nižších teplotách, můžeme vysévat rovnou venku.

Obě rostliny jsou na klimatické i půdní podmínky poměrně nenáročné, vadí jim však přílišné vedro nebo mokro – takže polostín bude ideální. Také v jejich případě bychom měli pamatovat na občasné přihnojení.

Dopřejeme si i salát

Salát se dá rovněž pěstovat doma za okny, ale musíme si k tomu vybrat vhodnou odrůdu. Optimální bude listový, protože nevytváří pevné hlávky, ale dorůstající listy, které můžeme od košťálu po třech až čtyřech týdnech odlamovat. Vyhovují mu těžké humózní půdy. Ke zdárnému růstu vyžaduje teplé slunečné stanoviště chráněné před větrem a občasné prokypření půdy. Pokud pěstujeme více rostlin v jednom truhlíku, je dobré zachovat odstup okolo 30 cm.

Tip: Pro pěstování zeleniny na balkóně jsou vhodné velkoformátové květináče. Zelenině se v nich bude dobře dařit a zároveň balkon i ozdobí. Práci se zaléváním pak ušetří samozavlažovací nádoby.

-ra-Foto: www.profimedia.cz, Star Deco