Zeměžluč okolíkatá neboli lékařská je nejrozšířenější ze tří druhů zeměžluči, které se na našem území vyskytují. Tato původem středomořská bylina má ráda světlá a suchá stanoviště s půdou bohatou na živiny. Je citlivá na kvalitu podloží, proto je dobrým indikátorem čistoty spodní vody, ale zároveň jí ve volné přírodě ubývá. Což je škoda, neboť se kromě přínosu pro lidské zdraví vyznačuje i půvabným vzhledem.

Vzácná a náročná kráska

Jedná se o dvouletou bylinu dorůstající až 50 cm, přičemž v prvním roce vyroste pouze přízemní růžice listů, v druhém roce pak tuhá lodyha, v horní části většinou větvená, porostlá světlezelenými protilehlými listy. Na koncích lodyhy se nacházejí půvabné růžové květy. Sbírá se nať na počátku kvetení a při sběru je důležité rostlinu nevytrhnout i s kořeny, ale ustřihnout ji zhruba pět centimetrů nad zemí, aby ještě znovu obrostla, vykvetla a vysemenila. Nať se poté rychle suší ve stínu při teplotě do 40 °C. Ovšem vzhledem k tomu, že zeměžluče v přírodě ubývá a pěstovat ji není snadné, je často pohodlnější ji koupit již nasušenou v bylinkářství či lékárně.

Pomáhá se zažíváním, chudokrevností i nehojícími se ranami

Tato prastará léčivka obsahuje především hořčiny (včetně extrémně hořkého glykosidu centapikrinu), flavonoidy, silice a třísloviny. Vysoký podíl glykosidických hořčin zeměžluč předurčuje především k řešení problémů se zažíváním. To pokrývá skutečně komplexně – podporuje tvorbu slin, žaludečních šťáv, tvorbu a vylučování žluči i střevní peristaltiku, vyhání střevní parazity. Vnitřně se proto používá především při potížích s trávicím traktem – při problémech s játry, žlučníkem, dvanáctníkem, při nechutenství, pálení žáhy, říhání a nadýmání. Při infekčních nemocech, jako je žloutenka, posiluje imunitu a podporuje detoxikaci. Ale také posiluje slezinu a působí příznivě na chudokrevnost, má relaxační účinek a přispívá ke správné činnosti kardiovaskulárního a dýchacího systému. Zevně ve formě obkladů urychluje hojení ran, vyrážek a uleví i při hemoroidech.

Hořký čaj ze zeměžluče

Čaj ze zeměžluče stimuluje trávicí systém, proto je vhodný nejen při výše uvedených potížích, ale také při pocitu přejedení a plnosti. Látky v něm obsažené totiž pomohou tělu produkovat víc trávicích kyselin a enzymů, které zaručí, že jídlo nezůstane dlouho v žaludku a žlučník nebude tak namáhán.

Je ale nutné počítat s tím, že tyto téměř zázračné účinky nejsou zadarmo, a čaj je opravdu hodně hořký. Z toho důvodu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám (u těch ovlivňuje chuť mléka). Pro ostatní platí doporučená denní dávka, vyšší dávky nepřinesou ještě větší úlevu, ale naopak mohou nepříjemně podráždit žaludek.

Doporučené dávkování při přípravě čaje je následující: 1 kávovou lžičku (je maličko menší než čajová, případně můžete použít čajovou lžičku, ale naplňte ji trochu méně) sušené natě zalijte ¼ l vroucí vody a nechte zakryté 10 minut louhovat. Čaj pijte 2–3x denně, neslazený a vlažný, při nechutenství půlhodinu před jídlem, na úpravu zažívání po jídle.

Zdroje: novinky.cz, celostnímedicína.cz, bylinkyprovšechny.cz