Vděčná chryzantéma

Stejně jako na zahrádce, dokvétají i v květináčích a truhlících chryzantémy, zimní astry nebo rozchodníky. Nesnažme se je Autor: archiv přenášet do bytu, listopad je jejich měsícem a venku jim bude dobře. Odstraňujeme pouze odkvetlá květenství či zavadlé části rostlin a pamatujeme i na přiměřenou zálivku. Až se s námi rozloučí i tyto rostliny, nemusíme nutně stěhovat truhlíky do chodeb či sklepů. Stačí je pročistit a ozdobit slaměnkami nebo větvičkami šípků, trnek a jiných volně rostoucích plodin. V nehostinné listopadové psotě budou působit velice dekorativně.

Už je jim zima

Muškáty, fuchsie a pokojové květiny, které jsme měli venku, naproti tomu přestěhujeme, pokud jsme to ještě neudělali, co nejdříve do chladných pokud možno světlých prostor a omezíme jejich zálivku na takové množství, aby půda neproschla.

Více světla, méně vody

Stále zelené rostliny v místnosti přemístíme co nejblíže ke světlu, ale ne vedle ústředního topení či jiného tepelného zdroje. Omezíme Autor: archiv přiměřeným způsobem jejich zálivku, ať si po období bujného růstu odpočinou. Na druhé straně se snažíme alespoň částečně napravit, co pokazilo umělé vytápění, a zvlhčujeme jim trochu vzduch. Nemáme-li přímo zvlhčovač s vlhkoměrem, který je pro tyto účely ideální, rozvěsíme alespoň v místnosti mokré prádlo nebo umístíme na topení nádobu s vodou.

Většina druhů orchidejí má i během zimního období poněkud vyšší nároky než běžné pokojové rostliny. Optimálním místem pro ně je zimní zahrada nebo alespoň místnost s podobným prostředím. Když se nám podaří udržet denní teplotu mezi 10 až 16 °C a noční snížit na 10 °C a zajistit přiměřenou vlhkost vzduchu, máme velkou šanci, že nám rozkvetou. A ještě jedno doporučení! Žaluzie, které tyto rostliny v létě chránily před prudkým sluníčkem, můžeme nyní klidně vytáhnout. Zimní paprsky jim neuškodí, a naopak jim nahradí úbytek přirozeného světla.

-šum-Foto: www.profimedia.cz