Solární panely během zimy určitě nejsou tak produktivní jako v létě. Krátké dny a často zatažená obloha v zimních měsících vedou k nižšímu výkonu. Nejslabšími měsíci jsou zpravidla listopad, prosinec a leden. Na druhou stranu, už od dubna dosahuje výkon solárních panelů opět svých maximálních hodnot. V zimě tedy panely vyrobí zhruba třikrát méně elektřiny než v létě.

Solární panely v zimě - naše zkušenosti:

Zdroj: Youtube

Zimní výzvy i výhody

V zimním období se solární panely potýkají s několika výzvami. Jednou z nich je hmotnost napadaného sněhu, druhou síla větru. Dalším problémem je dilatace v důsledku značných teplotních rozdílů, zvýšená vlhkost a tepelná zátěž kabeláže.

Nízké teploty mohou být pro solární panely výhodou. Díky tzv. zápornému teplotnímu koeficientu roste účinnost panelů s klesající teplotou. Tento jev částečně kompenzuje menší přísun světla v zimních měsících.

Sníh a jeho vliv na výkon

Sníh na solárních panelech může ovlivnit jejich výkon. Přestože panely mají hladký povrch, který umožňuje sněhu snadno sklouznout, může hromadění sněhu na panelech vést k problémům, zejména pokud se sníh nahromadí ve spodní části rámu panelu. Někteří výrobci to řeší tím, že rám panelu nepřečnívá přes okraj plochy a nebrání sněhu průběžně sklouzávat z panelu.

Sníh odstraňujte opatrně

V České republice existují výrazné rozdíly v množství slunečního svitu v různých regionech. V některých oblastech může počet slunečních hodin ročně dosáhnout až 1 800 hodin. Pokud tedy máte solární panely, měli byste být v zimě opatrní při odstraňování sněhu z nich. Používejte vhodné nástroje a postupy, abyste nepoškodili panely. Pokud si nejste jisti, raději svěřte údržbu odborníkům.

Zdroj: energysage.com, solarreviews.com