Ze všech těchto možností máte na výběr, rozhodnete-li se pocítit „teplo rodinného krbu“ ve vlastním domě či bytě.

Požitek z praskajícího ohně

Krb Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Otevřené ohniště klasického krbu nabízí přímo sálající teplo a nejsilnější prožitek ze živého ohně. Jeho tepelná účinnost se však pohybuje jen okolo 15 %. Jde tedy převážně o estetický doplněk vašeho domova, který ale nezaručí širší vytápění. Rovněž je vždy potřeba větší průměr komína související s nutností odtahu spalin a důsledné zabezpečení okolí krbu proti požáru. Plovoucí, dřevěnou či korkovou podlahu před otevřeným ohništěm je potřeba chránit nehořlavou podložkou nebo okolí krbu obložit nehořlavým materiálem – přírodním/umělým kamenem, keramickou dlažbou, skleněnými dlaždicemi, případně šlechtěnou ocelí.

Pro více tepla

Základem dalšího typu krbu jsou takzvané krbové vložky. Ty umožňují zcela bezpečný provoz krbu a rovnoměrnost spalování. Především však mnohonásobně zvyšují jeho účinnost. Ta nejnižší se u uzavřených teplovzdušných krbů pohybuje v rozmezí 65 – 80 %. Oproti otevřeným krbům přitom spotřebují přibližně o dvě třetiny paliva méně - v závislosti na tepelném výkonu čtyři až sedm kilogramů dřeva za hodinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Největší výhoda dvouplášťových krbových vložek s rozvodem teplého vzduchu spočívá v možnosti vytápět několik místností současně. Krb jako původně estetický doplněk interiéru využívaný k přitápění v teplotně chladných obdobích se tak může stát hlavním topným systémem. Zároveň je provozně nenáročným a nejlevnějším způsobem vytápění.

Jak to funguje

Dvouplášťové krbové vložky jsou zpravidla ocelové a fungují na principu nuceného oběhu teplého vzduchu, který je ohříván v prostoru mezi plášti a následně rozváděn do prostoru. V některých případech také s pomocí ventilátoru. Tyto vložky poskytují teplo téměř okamžitě.

Krb Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Druhým typem krbových vložek jsou jednoplášťové vložky bez ventilátoru. Ty jsou obvykle litinové. Jejich výhodou jsou lepší akumulační vlastnosti. Pomaleji se zahřívají, ale o to déle jsou schopny uchovat teplo v době, kdy už se v krbu netopí. Teplo produkují sáláním za pomoci přirozené cirkulace vzduchu. Vzduch vstupuje do krbu nasávacími mřížkami pod vložkou. Na jejím povrchu se ohřeje a výdechy v horní části krbu se vrací zpět do místnosti. Tyto krbové vložky jsou vhodné především pro vytápění jedné místnosti nebo jako doplňující zdroj tepla.

Co je k mání

Na českém trhu jsou krbové vložky různých typů, provedení i výkonů, a to jak zahraniční, tak domácí produkce. Výkonové rozpětí se u nich zpravidla pohybuje od 3 do 16 kW a záruka může být poskytována až na 7 let. Tvar a provedení krbových dvířek, jejichž výplň tvoří keramické ohnivzdorné sklo, si lze u naprosté většiny modelů zvolit dle vlastního vkusu. V nabídce nechybí ani plynové krbové kazety s uzavřeným topeništěm s imitací dřeva, které jsou ideální tam, kde není možné topit dřevem.

Mějte na paměti!

K základním zásadám topení a přikládání v krbech patří nespalovat syrové a mokré dřevo. Dále se doporučuje nechat během topné sezony nejméně 6x mechanicky vymést a vyčistit komín odbornou firmou. Krb pak bude skutečným hřejivým srdcem domova.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com