Poseděli byste teď rádi uprostřed zelené oázy v klidu a pohodlí obklopeni různobarevnými květinami? Přání je to sice velké, ale...
Poseděli byste teď rádi uprostřed zelené oázy v klidu a pohodlí obklopeni různobarevnými květinami? Přání je to sice velké, ale možné. Zřiďte si doma zimní zahradu. Ještě než se rozhodnete část domova obětovat a vytvořit tady zelenou oázu, prozkoumejte, zda máte adekvátní podmínky pro její stavbu. Kterým směrem?
Zimní zahradu je optimální koncipovat směrem na jižní stranu nebo jihozápad. Slunce sem totiž v zimních měsících svítí nejintenzivněji. V obou případech je v prostoru dostatek denního světla, takže není nutné svítit speciálním umělým osvětlením, které podporuje růst rostlin. Zřízení zimní zahrady je spojeno se stavebními úpravami, takže bychom měli počítat s vyšší počáteční investicí. Tepelněizolační sklo patří k finančně náročnějším, navíc by mělo být opatřeno reflexní fólií a neměla by chybět ani bezpečnostní fólie, která zamezí vstupu zlodějů.
Pohodlí v zahradě Tepelněizolační podmínky nesvědčí pouze rostlinám, velmi příjemné jsou i lidem, a tak si v zimní zahradě zřizují relaxační posezení nebo jídelní kout. Ideální je proto situovat ji v blízkosti společenské části, tehdy je možné pohodlně jídlo servírovat, také návštěvy nemusejí procházet vaší soukromou částí. K zařízení zimní zahrady je nejvhodnější zahradní nábytek vyrobený z odolných materiálů. Ideální je teakové dřevo, vhodné jsou i exotické materiály, jako je ratan, proutí, bambus, v posledních letech se na českém trhu objevil nábytek z vodního hyacintu a banánového listí. Zvolit můžeme i nábytek z upravených odlehčených kovů, které se hodí zvláště do moderně pojatých zahrad. Chceme-li úspornější variantu, pak přijde vhod nábytek z plastu.Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat podlahové krytině. Ta by měla být z vysoce odolných materiálů, jako je přírodní kámen, dlažba apod. Podlahové krytiny ze dřeva pokládáme na speciální rošt, který umožňuje odvod vlhkosti. K zastínění použijeme rolety z materiálů, kterým vlhké prostředí nevadí (např. teakové dřevo).
Jak vznikla? Vznik zimní zahrady je datován teprve k počátku dvacátého století. Nápad se spojuje s panem Trombe (odtud trombeho stěna), který před fasádu domu postavil skleněnou předstěnu. Proč? Mezi sklem a zdí vznikalo teplo, které se v zimních měsících využívalo pro vyhřívání interiéru. V letních měsících se prostor provětrával studeným vzduchem, který se dovnitř pouštěl klapkou ze severní stěny, takže nedocházelo k přehřívání vnitřního prostředí. Zpočátku bylo mezi stěnou a fasádou cca 30 cm, časem se vzdálenost zvětšovala, až vznikla samostatná místnost – dnešní zimní zahrada.
Proč zimní zahradu?
- Můžete být uprostřed zeleně po celý rok.
- Velmi dobře se tu daří většině květin.
- O pár týdnů si prodloužíte letní sezonu.
Nezapomeňte!
- Zimní zahrada je optimální vstup pro zloděje. Skla opatřete bezpečnostní fólií.
- Zvolte kvalitní podlahovou krytinu.
- Vyberte květiny vhodné do zimní zahrady.
|
Autor: archiv
|
-td-Foto: Vekra, Top Wood Window, Marigreen (zahradní služby - osázení zimních zahrad)