Jak napovídá český název, jedná se o časně kvetoucí dřevinu, jejíž květy se objevují na konci zimy a předznamenávají příchod jara.

Mají světle žlutou, někdy až skoro bílou barvu a jsou složeny z řady soudečkovitě nebo vajíčkovitě protáhlých okvětních plátků s velice nápadným purpurově vybarveným středem, kde opět silně kontrastuje sněhobíle zbarvený pestík obklopený stejně jasnými prašníky ve tvaru hvězdy. Když si přimyslíme, že tyto 2 až 3 cm veliké kvítky s voskovým povrchem vydávají velmi intenzivní vůni, naše zahradnické srdce zaplesá.

Zimokvět časný Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Tento opadavý keř dorůstá poměrně velké výšky, má mírně hranaté - v mládí chlupaté letorosty, z nichž vyrážejí šedozelené větve obalené vstřícnými vejčitě eliptickými až kopinatými listy s hladkým okrajem, které jsou zespodu porostlé chloupky. Plodem jsou jednosemenné nažky ve tvaru protáhlé soudečkovité šešule, které však v našich podmínkách nedozrávají.

Zimokvět časný pochází z Číny a je jedním ze šesti druhů opadavých i stálezelených keřů rodu Calycanthaceae, které se vyskytují převážně v lesích. Díky své mrazuvzdornosti si získal oblibu i v evropských zahradách.

Květenství

V našich podmínkách kvete od ledna do března.

Pěstování

Náš původem čínský keř potřebuje plně osluněné stanoviště s jakoukoliv úrodnou a dobře propustnou půdou neutrální nebo mírně zásadité reakce. Optimálním místem je záhonek v blízkosti osluněné zdi, kde je můžeme pěstovat jako samostatné dřeviny nebo ve formě keřových rabat.

Zimokvět časný Autor: www.thinkstock.cz Autor: www.thinkstock.cz

Zimu snáší dobře, pouze nevyzrálé dřevo může poškodit mráz. Řez se provádí bezprostředně po odkvětu, kterým se odstraňují jen zaschlé nebo vybočující a překřížené větve pro zachování tvaru. Do větších zásahů se nepouštíme. V případě, že keř vyvazujeme u zdi, seřízneme odkvetlé výhony na 2 až 4 očka od kostrových větví a odstraníme výhony směřující ke zdi.

Množení

Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách plody obvykle nedozrají, je lépe zvolit vegetativní způsob množení pomocí řízků z měkkého dřeva. Ty odebereme během léta a po ošetření stimulátorem okamžitě napícháme do pěstebního substrátu. Pokud seženeme čerstvě vyzrálá semena, můžeme je okamžitě vsadit do nádob se substrátem, které uložíme ve studeném pařeništi.

Zajímavosti

V Číně se zimokvěty pěstují především pro velmi intenzivní vůni svého květenství, jejich plody jsou jedovaté.

Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com