Francouzská telekomunikační a stavební společnost Bouygues zaznamenala v prvních devíti měsících letošního roku nárůst zisku o 41 procent. K oživení přispěla mobilní a stavební divize. Čistý zisk se zvýšil na 482 milionů eur z loňských 341 milionů eur, oznámila společnost.

Výsledky jsou však horší než odhady analytiků, kteří čekali zisk až 507 milionů eur. Důvodem byly problémy vodohospodářské divize na Pobřeží Slonoviny, která musela po předchozích nepokojích zaúčtovat mimořádné rezervy 41 milionů eur. Provozní zisk stoupl na 1,21 miliardy eur z 957 milionů v období leden až září 2003.

Tržby vzrostly o sedm procent na 17,1 miliardy eur. Firma současně zvýšila odhad tržeb na celý letošní rok na 23,1 miliardy eur z předchozích 23 miliard eur.

Bouygues patří mezi největší francouzské inženýrské a stavební skupiny. Za posledních deset let však firma investovala také do mediálního a telekomunikačního sektoru a vlastní podíl 83 procent ve třetím největším mobilním operátorovi ve Francii Bouygues Telecom.

Provozní zisk stavební divize vzrostl o 73 procent na 98 milionů eur. Provozní zisk telekomunikační divize se zvýšil na 475 milionů z loňských 381 milionů eur.

Bouygues minulý měsíc prodal vodohospodářskou divizi Saur francouzské investiční společnosti za 1,03 miliardy eur. Ponechal si však vodohospodářské aktivity v Africe a Itálii, napsala agentura Reuters. -čtk-