Největší světový výrobce cihel Wienerberger zaznamenal za devět měsíců roku nárůst zisku o 45 procent. Výsledky podpořily vyšší tržby a ukončení odpisů nehmotného jmění. Provozní zisk se vyšplhal na 217,7 milionu eur ze 150 milionů eur v období leden až září 2003, oznámila v úterý 16. 11. 2004 společnost, která je aktivní také v České republice.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 208 milionů eur. Tržby společnosti stouply o 12 procent na 1,32 miliardy eur. K růstu přispěl jak evropský, tak americký trh. Díky nárůstu cen, uzavření některých méně výkonných továren a dokončení akvizice Koramic Roofing se zvýšila i zisková marže.

Firma upozornila, že pozitivní vliv na zisk mělo i ukončení odpisů nehmotného jmění. Odpisy loni činily 14,3 milionu eur.

Wienerberger počítá s dalším růstem i ve zbývající části roku. Přechodný pokles na některých trzích, zvláště v Maďarsku, má vyrovnat očekávané zvýšení poptávky po stavebních materiálech v západní Evropě a vysoká poptávka v USA. Provozní zisk za celý rok by tak mohl vzrůst více, než je očekávaných deset procent.

Generální ředitel společnosti Wolfgang Reithofer v rozhovoru pro agenturu Reuters dodal, že Wienerberger počítá se zvýšením dividendy pro letošní rok, zatím však neposkytl bližší údaje. Loni dividenda činila 0,77 eura na akcii.

V současnosti má firma ve 26 zemích světa v provozu 214 výrobních závodů. Z evropských zemí působí v Rakousku, Německu, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Belgii, Francii, Slovinsku, Chorvatsku, Nizozemsku a Itálii. Do České republiky vstoupil Wienerberger v roce 1992. Nyní má v ČR 12 výrobních závodů. -čtk-