K zametání bychom ho však rozhodně používat neměli! Zlatobýl je léčivou rostlinou, která má protizánětlivé účinky a napomáhá hojení ran.

Patří k rodu čítajícímu asi sto druhů trvalek, z nichž mnohé se dají uměle pěstovat. U nás je známý například zlatobýl kanadský (S. canadensis) nebo zlatobýl obrovský (S. gigantea), který dorůstá výšky dvou metrů a výborně zakryje nepořádek v rohu zahrádky. Pouze zlatobýl obecný se však využívá v lékařství.

Dostal se k nám nejspíš ze Severní Ameriky, kde roste na skalnatých stráních a křovinách jako divoká rostlina s chlupatým stonkem, protáhlými jemně zubatými listy a hlavně nádhernými metličkami žlutých květů, které předvádějí svoji krásu na konci léta a během podzimu. Těch si také všimli nadšení pěstitelé, a tak se náš zlatobýl zanedlouho rozšířil jako okrasná rostlina téměř do všech zahrádek světa a mnohde i zplaněl.

Květenství

U nás nejčastěji od srpna do října. Po odkvětu se vytvoří ochmýřené, asi 2,5 mm dlouhé nažky, které jsou rozšiřovány větrem.

ČTĚTE TAKÉ:

Vlastnosti

Zlatobýl obecný obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, alkaloidy, kyselinu nikotinovou a vitamin C, které mu dávají léčivé vlastnosti. Používá se jako podpůrný prostředek při onemocnění jater a k posilování činnosti ledvin, pomáhá při revmatismu a zánětu kloubů, lze ho však využít i na zklidnění nervů. V lidovém lékařství se též uplatňuje jako přísada do čajů při dlouhotrvající menstruaci nebo průjmech. Obklady z čerstvých listů pomáhají při hojení ran a hnisavých vředů i léčbě kožních nemocí. K sušení se používá nadzemní část rostliny, kterou seřezáváme před rozkvětem asi 30 cm od vrcholu a sušíme ve stínu na vzdušném místě nebo v sušičce při teplotě do 40 °C.

Čaj proti paradentóze: 1 lžička drogy na 200 ml vroucí vody, 3x denně

Pěstování

Náš zlatobýl je nenáročná rostlina, které se bude nejlépe dařit na osluněném nebo mírně zastíněném stanovišti s lehce výživnou písčitou půdou.

Obvykle se pěstuje v trsech, jako solitérní rostlina nebo součást rabatových záhonů podél zdí či trávníků.

Vyžaduje pouze menší zálivku - stačí při výsadbě a v době sucha, během vegetace přihnojujeme plným hnojivem.

Seříznutím odkvetlých stonků podpoříme další kvetení a zabráníme samovýsevu. Zimu přečká bez obtíží.

Množení

Jarním výsevem přímo na stanoviště nebo pomocí polovyzrálých řízků, které vysadíme koncem jara, případně na začátku léta.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com