Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) připravila putovní výstavu, která představuje podobu plánovaného Kongresového a univerzitního centra, jež má do dvou let stát v centru Zlína. Výstavu si lidé mohou prohlédnout v nákupním centru ve Zlíně-Malenovicích, od poloviny dubna bude dva roky putovat po řadě českých a moravských měst, informovala pracovnice rektorátu Jana Brázdilová.

Výstava Univerzitní centrum ve Zlíně - Tvoříme architekturu třetího tisíciletí se skládá z počítačové vizualizace exteriérů a interiérů budoucího komplexu, fotografií stávajících budov univerzity a doprovodných textů. "Jeden z panelů jsme věnovali informacím o autorce projektu, světoznámé architektce Evě Jiřičné, rodačce ze Zlína," uvedla kancelářka Andrea Kadlčíková.

Kongresové a univerzitní centrum je společným projektem zlínské radnice a univerzity. V univerzitní části bude knihovna, aula a přednáškové sály. V části určené pro kongresové účely bude velký sál, sídlit tam bude i zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Práce na přeložkách inženýrských sítí začaly již loni.

Výstavba komplexu si vyžádá více než miliardu korun. Zatímco UTB získala na výstavbu své části půlmiliardovou dotaci, město musí kvůli problémům s penězi postavit kongresové centrum na etapy. Radnici se nepodařilo získat dostatek peněz z Evropské unie či státního rozpočtu. Rozdělením na etapy se chce vyhnout případným problémům s financováním. Podzemní část stavby město zaplatí z peněz, které získá prodejem pozemků, počítá se i s příspěvkem ze státního rozpočtu. Další etapu, v celkové hodnotě asi 413 milionů korun, tvoří objekt centra. Na její financování použije město hlavně 250 milionů korun z úvěrových zdrojů.

Zdroj: ČTK