Pokud chcete mít od začátku příštího roku novou zdravotní pojišťovnu, přihlášku musíte podat do 30. září 2023. Změna pak začne platit po třech měsících. V opačném případě budete muset čekat dalšího půl roku.

Proč lidé mění zdravotní pojišťovny?

Podívejte se na pár zajímavostí o životním pojištění:

Zdroj: Youtube

Říkáte si, proč byste si měli měnit zdravotní pojišťovnu, když už od narození jednu máte? Každá pojišťovna může nabízet nejrůznější benefity, bonusy a věrnostní programy. A zatímco jednomu se budou hodit benefity jedné pojišťovny, jiný ocení výhody pojišťovny druhé. Každá pojišťovna má navíc smlouvy s jinými lékaři.

NEZAPOMEŇTE: Ať už si zvolíte kteroukoliv pojišťovnu, zdravotní pojištění budete platit stejné.

Kdy se mění zdravotní pojišťovna?

Jak jsme již řekli, zdravotní pojišťovnu si můžete změnit jednou za rok v k tomu určených termínech. Termín na změnu zdravotní pojišťovny bývá určen dvakrát ročně – k prvnímu dni kalendářního pololetí, tedy od začátku ledna. Nebo od července. Přihlášku je nutné odevzdat minimálně 3 měsíce před požadovaným termínem.

Pokud nestíháte podat přihlášku do konce tohoto měsíce, ale pojišťovnu měnit chcete, můžete podat přihlášku později – do 31. března 2024.

Komu musíte změnu pojišťovny nahlásit?

Změnu své zdravotní pojišťovny musíte nahlásit všem svým lékařům – ať už osobně, nebo telefonicky. Zaměstnanci musí změnu oznámit také svému zaměstnavateli. Nejpozději 8 dnů poté, co se stanete klientem nové pojišťovny. Pokud by zaměstnavatel posílal platby staré pojišťovně, vznikne vám dluh.

U živnostníků je to jinak. Musí si přenastavit nové číslo účtu v trvalém příkazu. Pokud mění pojišťovnu v polovině roku, musí po skončení daňového období poslat přehledy oběma pojišťovnám.

Přejít můžete i v případě, kdy dlužíte

Změnit zdravotní pojišťovnu můžete, i když máte dluhy vůči své současné pojišťovně. Přechodem se však vaše dluhy nesmažou a vaše bývalá pojišťovna je po vás bude vymáhat i nadále.

Jak na změnu zdravotní pojišťovny?

Ke změně zdravotní pojišťovny vám stačí vyplnit formulář s názvem „přihláška pojištěnce“ u vaší nové zdravotní pojišťovny. Udělat to můžete i online. Nejvhodnější je žádat osobně, na pobočce vám mohou říct víc o nabízených benefitech a službách.

Zdroj: e15.cz, financnezdravejsi.csas.cz, zpmvcr.cz