Pozoruhodný dračinec rumělkový roste pouze na ostrově Sokotra, který se nachází na pomezí Indického oceánu a Arabského moře. Jedná se o prastarou dřevinu, která patří k nejstarším ekosystémům na Zemi – její původ sahá až do období třetihor. Má silný válcovitý kmen a charakteristickou hřibovitou korunu. Listy rostou pouze na koncích nejmladších větví a opadávají jednou za 3–4 roky. Plody dračince rumělkového jsou dužnaté bobule, které během zrání mění barvu – ze zelené na černou a poté na sytě oranžovou. Slouží jako potrava pro ptáky, kteří následně roznášejí semena.
Podívejte se na video a prohlédněte si unikátní dračince na ostrově Sokotra:
Legenda o ptáku Fénixovi
Ke vzniku tohoto obdivuhodného stromu se váže mnoho legend. Jedna z nich vypráví o arabské princezně Siham, která onemocněla. Princ Hasan se rozhodl vydat na cestu pro léčivá zlatá jablka z jabloně Rehina střežené bájným ptákem Fénixem. Každého, kdo dosud jablko utrhl, Fénix zabil, ale princi Hasanovi se podařilo nad ním zvítězit, jablko pro princeznu získat a uzdravit ji. Z kapek krve zraněného ptáka Fénixe, které dopadly na zem, pak vyrostly pozoruhodné stromy – dračince.
Dračí krev
Kromě vzhledu je dračinec rumělkový výjimečný i svou pryskyřicí, která se na vzduchu mění na červenohnědou hmotu a lidově se jí říká dračí krev. Pryskyřice má dezinfekční účinky a už od starověku se využívá v lidovém léčitelství. Domorodcům sloužila také jako barvivo – ženy ji využívaly pro barvení nehtů a rtů, používala se také při výrobě keramiky. Uplatnění ale našla i v Evropě – pravé Stradivariho housle byly barveny právě touto dračí krví.
Na pokraji vyhynutí
Stejně jako celá řada dalších rostlin je i dračinec rumělkový ohrožen vyhynutím. Na vině je změna klimatu, narůstající sucho, poškozování přirozeného prostředí a nadměrná pastva dobytka, který likvidují mladé stromky. V současné době je rostlina chráněna zákony a vznikají nejrůznější projekty na její záchranu a ochranu jejího přirozeného prostředí.
Zdroj: ziva.avcr.cz, cs.wikipedia.org, www.ueb.cas.cz