Materiálů, z nichž si můžete nechat vyrobit svoji kuchyňskou pracovní desku, je nespočet. Laminát, keramika, beton, dřevo, kompozitní materiály, ale i kámen jsou velmi oblíbené. Přičemž každý z těchto materiálů má své klady i zápory.

Pokud hledáte cenově dostupnou variantu, je pro vás vhodnou volbou laminát. Bohužel mu chybí odolnost – uvidíte na něm každý škrábanec. Mezi nejodolnější materiály pak patří přírodní kámen, nejoblíbenější z nich je žula.

Podívejte se na video plné inspirace:

Proč zvolit žulovou pracovní desku?

Žulová pracovní deska je ideální pro všechny náročnější domácí kuchaře. Je to odolný materiál, na kterém můžete bez obav krájet kuchyňským nožem, naklepávat maso – a to vše bez poškození kamene. Žulová deska zvládne odolávat vysokým teplotám, proto není problém ani horká pánev.

I když nehrozí, že byste kámen zničili při krájení zeleniny přímo na pracovní desce, raději to nedělejte. Naopak hrozí, že by došlo ke ztupení nože.

Žula je odolná také proti běžně používaným kuchyňským kyselinám, jako jsou citronová šťáva, ocet či červené víno. Při úklidu nemusíte mít strach z použití chemických čisticích prostředků. Dost možná ale nebudou potřeba. Žulové desky se čistí a udržují velmi snadno, stačí vám trocha saponátu a vlhký hadřík. Pokud se na žulu něco přilepí, můžete použít nůž k seškrábnutí.

Žulová kuchyňská deska Žulová kuchyňská deska Autor: shutterstock.com

Má to i nějaké „ale“?

Ačkoliv je žula velmi odolná, stále má i ona své nedokonalosti. Její nevýhodou je vyšší křehkost. Proto není odolná vůči mechanickým nárazům. Při větším nárazu se může kus desky odštípnout nebo prasknout. Poškození se však může opravit – deska však v tomto místě bude křehčí.

Vybrat si zvládne každý

Kromě skvělých užitných vlastností vás žula překvapí pestrou škálou barev a designů. Vybírat si můžete od světlých odstínů přes okrovou po černou. Mezi oblíbené varianty patří leštěný kámen ve vysokém lesku. Díky dekoru žuly vaše kuchyň nebude vypadat nudně, ani když bude zařízena v jedné barvě.

Čtěte také

Čtěte také

Neuvěříte, jak jíst jablka, abyste získali co nejvíc prospěšných látek

Náš tip: Žula zvládne odolávat také přímým slunečním paprskům, proto ji můžete využít i ve své venkovní kuchyni. Díky svému rovnému povrchu na ní neulpívají zbytky potravin, ale ani bakterie.

Nemusí jít jen o pracovní desku

Žula nemusí tvořit jen kuchyňskou pracovní desku. Využít ji můžete také na parapety, dlažby, obklady stěn, kuchyňský ostrůvek, ale i barový pult. Díky tomu, že se tento prvek bude opakovat na více místech vašeho domova, bude prostor vypadat příjemně sjednoceně.

Žulová kuchyňská deska Žulová kuchyňská deska Autor: shutterstock.com

Ideální řešení pro atypické kuchyně

Koupě žulové pracovní desky je finančně náročnější, proto si důkladně promyslete, jak bude celá kuchyň vypadat. Tento přírodní kámen lze upravit na míru i do atypických kuchyní. Do desky se vyřežou otvory na dřez, ale i na případné zásuvky a vypínače. Dobře bude vypadat i vyfrézovaný odkapávač na nádobí.

Zdroj: forbes.com, prudentviews.com, feelswarm.com