Ačokča (Cyclanthera pedata) neboli paprikookurka původně pochází z Jižní Ameriky. Patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) a je blízkou příbuznou okurky a dýně. Jedná se o popínavou rostlinu, která se vyznačuje rychlým růstem a schopností dosáhnout výšky až několika metrů. Plody ačokči jsou zelené, válcovité až vejčité a dosahují délky 5 až 20 cm. Mladé plody jsou jemné a šťavnaté, s chutí podobnou okurce, starší plody mají pevnější slupku a výraznější chuť připomínající papriku.
Ideální pro začátečníky
Vysadit ačokču na zahradě můžete i v případě, že zatím nemáte žádné pěstitelské zkušenosti. Je nenáročná na pěstování, což z ní činí ideální plodinu pro začínající zahrádkáře. Daří se jí ve vlhkém a teplém prostředí, typicky v tropických a subtropických oblastech, bez obtíží ale zvládne i mírné klimatické podmínky, pokud je chráněna před mrazem.
Potřebovat bude jen dobrou zálivku a slunečné místo, kde se může pnout. Vysadit ji můžete u plotu nebo jí zajistit oporu v podobě sítě, kůlu nebo drátěné mřížky.
Benefity pro zdraví
Ve své domovině je ačokča považována za léčivou rostlinu s mnoha benefity pro lidské zdraví. Působí příznivě na krevní tlak, hladinu cukru i cholesterolu, má protizánětlivé účinky a je bohatá na vitaminy, minerály a antioxidanty. Posiluje imunitní systém a je také dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení.
Ačokča v kuchyni
Plody lze konzumovat za syrova, můžete je přidat do zeleninových salátů, pomazánek nebo sendvičů. Pestré využití má ale i při tepelném zpracování – hodí se do masovo-zeleninových směsí, připravíte z ní skvělé lečo, můžete ji zapéct, grilovat, větší plody skvěle chutnají také plněné. Mladé plody lze konzumovat celé, zralejší ačokču je třeba nejdříve zbavit tvrdých tmavých semen.
Zajímá vás, jak se připravuje ačokča v Jižní Americe? Podívejte se na tento recept peruánské kuchařky Cecilie Tupac:
Lečo s ačokčou
Pokud máte rádi lečo, určitě vyzkoušejte variantu s ačokčou. Poslouží vám jako náhrada paprik, nebo ji můžete do směsi přidat jako další druh zeleniny. Příprava je snadná – ke zpěněné cibuli přidejte nakrájenou ačokču bez semen, orestujte, přidejte pokrájená rajčata, osolte, opepřete, podlijte trochou vody a nechte podusit doměkka. Poté vmíchejte rozšlehaná vejce, nechte lehce zatuhnout a podávejte.
Plněná ačokča
Větší plody ačokči chutnají výborně plněné. Použít můžete různé druhy sýrů – například nivu, čedar, fetu, camembert nebo kozí sýr. Větší plody lze připravit stejně jako plněné papriky se směsí masa a rýže. Připravené ačokči potom uvařte v omáčce, zapečte v troubě nebo opečte na grilu.
Nakládaná ačokča
Oblíbený způsob, jak zpracovat velkou úrodu, je naložení plodů do sladkokyselého nálevu. Omytou ačokču napěchujte do čistých sklenic společně cibulí, mrkví a česnekem, přidejte bobkový list, kopr, celý černý pepř, a pokud máte rádi pikantní chutě, použijte pálivou papričku nebo sušené chilli.
Vše zalijte převařenou vodou ochucenou solí, cukrem a octem. Všechny ingredience musí být ponořené. Poté sklenice zavařte v hrnci nebo v troubě.
Masová směs s ačokčou
Ačokča se výborně hodí i do „číny“, tedy masové směsi se zeleninou na asijský způsob. Osmahněte maso nakrájené na proužky, odložte ho stranou a ve stejné pánvi opečte nakrájenou ačočku, pórek, mrkev, cibuli a koření pěti vůní. Vše orestujte, dochuťte sójovou omáčkou a podávejte s rýží nebo s nudlemi.
Pečená ačokča
Omytou a osušenou ačokču zbavte semen a v misce promíchejte s olivovým olejem, větší špetkou soli, mletým pepřem a oblíbeným kořením nebo čerstvými bylinkami – skvělý je rozmarýn, tymián, oregano nebo majoránka.
Ačokču rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte 10-15 minut. Pečenou ačokču můžete podávat jako přílohu ke grilovanému masu, přidat do zeleninových salátů, sendvičů nebo hamburgerů.