Je jedno, jestli vám nevoní boty na túru, nebo městská obuv, oboje vadí. Podstatné je ošetřovat boty, ale i nohy pravidelně, pak bude zápach minimální nebo žádný. Ale když už tenisky nebo balerínky či jiné boty smrdí, nasaďte účinné domácí prostředky. A také sluníčko.

Chcete osvěžit zašlou barvu semišových bot? Tady máte návod:

Zdroj: Youtube

Jednoduše: slunce a mráz

Zapáchající obuv je třeba důkladně vyvětrat, ideálně ji dejte ven na vzduch. Osvědčilo se i "opalování" - využijte dezinfekční sílu slunečních paprsků (ta se ale nehodí pro kožené botičky a semišky). Stop! Někdo zkouší navlhlé boty svěřit také pečicí troubě, ale to opravdu nedělejte. Stejně tak není vhodné fénovat boty příliš horkým vzduchem.

Podobnou pomoc jako slunce slibuje mráz, tedy přesun problematické obuvi do mrazáku na pár hodin. Stop! Do mrazáku boty dejte, až budou opravdu suché.

Pomoc ze spíže a z lednice

Naštěstí máme v kuchyni a v lednici celou řadu dalších pomocníků na smradlavé boty. Obecně platí: Suché suroviny botám neublíží, mokré raději nejprve zkuste na menším kousku obuvi v místě, které není vidět.

  • Do bot nasypte hrubozrnnou sůl a počkejte, až krystalky soli do sebe natáhnou vlhkost (sůl pak nemusíte hned vyhazovat, až vyschne, dá se použít do bot znovu).
  • Nechte v botách přes noc odpočívat kůru z citronu nebo limetky. Nebo citronovou šťávu smíchejte s alkoholem, ideálně lihem, ovšem někdo používá i vodku nebo "obětuje" trochu domácí slivovice. Alkohol je velice dobrý "terminátor" bakterií. Směs nalijte do rozprašovače a obuv postříkejte.
  • Příjemnou vůni botám přidá několik kapek esenciálního oleje. Zkuste například levanduli, eukalyptus, tea tree, hřebíček, skořici a jiné oleje s antibakteriálním účinkem.
  • Osvědčené je omytí obuvi octem, respektive octovou vodou, přirozeně dezinfikuje.
  • Pomůže i jedlá soda, používá se buď sama, nebo s kypřicím práškem do pečiva a s kukuřičným škrobem. V tomto případě je praktičtější nasypat potřebné suroviny do starých ponožek a ty vložit do bot. A pokud nechcete být škrti, použijte i kávová zrnka nebo mletou kávu.
  • Vynikající jsou sáčky černého čaje, který obsahuje třísloviny užitečné pro likvidaci bakterií. Uvařte si čaj, za několik minut sáčky vyjměte, a až vychladnou, vložte je vymačkané do bot (pod ně dejte igelit). Čajové sáčky ponechte v obuvi několik hodin. Jsou perfektní jako neutralizér a absorbér zápachu nejen v botách.

Z koupelny a od kočky

Určitě máte v koupelně pudr, i za ten budou smradlavé boty vděčné. Využijte stejnou metodu jako u sypkých surovin z kuchyně a pudr nasypte do staré ponožky a vložte dovnitř bot.

A kdo má doma kočky, může jim „ukrást“ část steliva a šup s ním do botek. Je vážně prima, pohlcuje pachy i vlhkost. Pokud se vám osvědčí, třeba si jedno balení steliva koupíte jen pro sebe.

Související články