Brokolice patří mezi košťálovou zeleninu a je botanicky spřízněná s květákem, kedlubnou, kadeřávkem, zelím a kapustou. Ve srovnání se svými příbuznými má méně výraznou chuť i vůni, takže je pro řadu lidí lépe stravitelná. Nejčastěji se v obchodech setkáváme se zelenou brokolicí, existují ale i fialové, žluté a bílé odrůdy. Mezi nejvýznamnější evropské producenty patří Španělsko a Francie, v sezoně jsou k dostání i české lokální výpěstky. Pokud máte zahradu, můžete si brokolici vypěstovat i sami – je mnohem méně náročná než květák a právě teď je ideální čas na předpěstování sazeniček.

Zajímá vás, jak brokolice prospívá zdraví? Ve videu najdete 6 benefitů, které vám její pravidelná konzumace může přinést:

Zdroj: Youtube

Jaké vitaminy jsou v brokolici?

V sytě zelených růžičkách i světlejším košťálu najdete celou řadu zdraví prospěšných látek. Asi vás překvapí, že syrová brokolice je jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C – oproti citrusům ho obsahuje až dvojnásobné množství. Významné zastoupení má také draslík, který má zásadní vliv na správné fungování buněk a tkání, regulaci krevní tlaku a správnou činnost srdce.

Pravidelnou konzumací brokolice dodáte tělu také vitamin A, vitamin B3 a B6, hořčík, vápník a kyselinu listovou, jež je obzvlášť důležitá pro těhotné ženy a ty, které těhotenství plánují. Mimo to brokolice obsahuje specifické látky, které jsou předmětem vědeckých studií zaměřených na prevenci proti rakovině a cukrovce 2. typu.

Ideální při hubnutí

Pokud si přejete zhubnout nebo udržet zdravou váhu, brokolice pro vás bude ideálním společníkem. Na 100 g obsahuje pouhých 34 kalorií, díky vláknině vás ale zvládne zasytit na dlouhou dobu a zároveň – v kombinaci s kvalitními sacharidy a bílkovinami – pomůže snížit chuť na sladké.

Správná příprava je základ

Pokud vás od zařazení brokolice do jídelníčku odrazuje její chuť a aroma po uvaření, je možné, že ji nepřipravujete správně. Pokud se totiž vaří příliš dlouho, začne uvolňovat sirný zápach, je chuťově mdlá, našedlá a navíc získá blátivou konzistenci. Pokud si na ní chcete pochutnat, a zároveň zachovat co nejvíce cenných látek, vsaďte na vaření na páře a hlídejte čas. Stačit bude zhruba 5-10 minut podle velikosti růžiček.

To samé platí i o vaření ve vroucí vodě. Po uvaření brokolici rychle zchlaďte studenou vodou – díky tomu si zachová krásnou barvu a bude pevná na skus. Dlouhému vaření se vyhněte i při přípravě polévek nebo zeleninových směsí – brokolici přidávejte až poté, co už jsou ostatní suroviny (například brambory) téměř měkké.

Jak brokolici skladovat?

Po nákupu brokolice s přípravou příliš neotálejte. Není totiž vhodná k dlouhodobému skladování a brzy začne osychat a žloutnout. V lednici vydrží v dobré kondici asi 2 dny, při teplotě okolo 1 ºC až týden. Pokud ji chcete uskladnit na delší dobu, krátce ji spařte ve vroucí vodě, zchlaďte a zcela vychladlou ji v uzavíratelných sáčcích uložte do mrazáku.

Tipy na vaření brokolice

Možností, jak zpracovat brokolici, je celá řada. Připravit z ní můžete skvělou polévku, výborně chutná zapékaná se smetanou a sýrem, v podobě placiček nebo v těstovinách. Podávat ji lze jako přílohu k drůbežímu, hovězímu, vepřovému i rybímu masu, výborně se hodí také do asijské kuchyně. Pokud si rádi dopřáváte slané pochoutky k televizi, vyzkoušejte místo chipsů a křupek zdravější pečenou brokolici – chutná opravdu výborně.

Syrovou brokolici, která je co do obsahu hodnotných látek nejcennější, použijte na přípravu pomazánek, salátů nebo do zeleninového smoothie. Populární se v tomto směru v poslední době stala tzv. brokolicová rýže, kterou si můžete koupit v mražené podobě nebo si ji připravit doma. Jedná se o drobně nastrouhanou nebo nasekanou syrovou brokolici, která se podává místo klasické rýže nebo jako součást salátů.

Zdroj: www.nzip.cz, www.dtest.cz, www.celostnimedicina.cz

Související články