Bukvice lékařská (Stachys officinalis) je vytrvalá bylina patřící do čeledi hluchavkovitých. Vyskytuje se na loukách a v řídkých lesích po celé Evropě. Ačkoli moderní doba na tuto rostlinku zapomenula, byla až do středověku důležitou léčivou rostlinou a používala se k léčbě 47 onemocnění.

Magická bylina

V minulosti se k bukvici lékařské chovala až náboženská úcta, a to nejen kvůli jejím účinkům na zdraví. Věřilo se, že disponuje magickou mocí, která ochrání před uřknutím, tělesným poškozením, a že přináší krásné prorocké sny. 

Také prý rozptyluje negativní energii a zmírňuje vnitřní i vnější konflikty. Díky všem těmto vlastnostem se stala oblíbenou součástí evropských spirituálních praktik. 

Je proto snadné pochopit, proč gaelský název pro bukvici lékařskou zní „lis bheathag“ neboli rostlina života.

Jak poznat bukvici lékařskou v přírodě?

Dorůstá výšky 40 až 60 cm a má hranaté, mírně chlupaté stonky, které jsou typické pro rostliny z čeledi hluchavkovitých. Listy jsou oválné s vroubkovanými okraji a mají krátké řapíky, které leží naplocho u stonku.

Květy jsou hustě naskládané vedle sebe a ovíjejí stonek četnými drobnými, červenofialovými až bílými jazykovitými květy. Koncem léta se z květů vytvářejí semeníky se čtyřmi plody. Opylovači, jako jsou včely a motýli, bukvici lékařskou vyhledávají od června do srpna, kdy kvete, a sbírají nektar a malé množství pylu.

Udělejte si čaj na všechny neduhy

Všechny části bukvice lékařské jsou jedlé a lze z nich v čerstvém nebo sušeném stavu připravit lehce kořeněný, aromatický čaj, o kterém se říká, že zahřeje a zklidní tělo. 

Tradičně se sbírají listy těsně předtím, než rostlina vykvete. Dnes se však často používají všechny nadzemní části sbírané v době květu. Šálek čaje z bukvice lékařské vám zlepší náladu a byl kdysi používán jako univerzální bylinný lék bez ohledu na příznaky.

Recept na čaj pro dobré sny

  • 1 díl lípy
  • 1/2 dílu bukvice lékařské
  • 1/2 dílu mučenky
  • špetka pelyňku

Bylinky zalijte horkou vodou, nechte je louhovat minimálně 20 minut a sceďte. Pro silnější léčivý nálev je nechte louhovat několik hodin. Pijte ho teplý hodinu před spaním a znovu těsně před spaním.

Léčivé účinky bukvice lékařské

  • Zlepšuje krevní oběh a harmonizuje funkce trávicího systému. Díky svým uklidňujícím účinkům je vynikající při zažívacích potížích způsobených nervovým napětím, úzkostí a depresí. Dokáže povzbudit oslabené trávení a zároveň ho zklidňuje. Proto se používá pro zmírnění příznaků zánětlivých stavů zažívacího traktu. Mírně zahřívá a jemně povzbuzuje organismus. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje ty, kteří jsou vyhublí a vyčerpaní.
  • Podporuje zdravý nervový systém, uvolňuje stres a napětí z mysli i těla. Je tak silná, že často stačí jeden doušek nálevu, abyste pocítili, jak se ramena uvolňují a svaly začínají měknout. Odedávna byla spojována s hlavou, protože pomáhá zmírňovat bolesti hlavy, hlavně když jsou způsobeny nervovým napětím. Je skvělým doplňkem jakéhokoli přípravku na spaní a pomáhá podpořit zdravý spánek, zejména pokud je bdění způsobeno těmi „vrtkavými myšlenkami, které prostě přestávají vířit“.
  • Zlepšuje paměť a koncentraci, podobně jako ginkgo biloba, ale účinněji. Pro své uklidňující účinky je vynikajícím pomocníkem při zkouškách a jiných stresových situacích, které vyžadují soustředění. Díky svým povzbuzujícím (ale ne stimulujícím), tonizujícím a nervovým vlastnostem je skvělou bylinou pro starší lidi a ty, kteří se zotavují po dlouhé nemoci.
  • Zevně má podobné hojivé vlastnosti jako řebříček a používá se jako oplach při popáleninách.

Bukvice lékařská je skvělá bylina. Když se necítíte dobře, ale nejste si jisti, co to způsobilo, udělejte si z ní čaj a určitě se vám uleví.

Související články