Historie Córdoby sahá až do doby římské, největšího rozkvětu dosáhla během 10. století v době córdobského chalífátu. V té době byla nejen kulturním a duchovním centrem, ale také největším a nejmodernějším městem na světě. Dodnes se jí přezdívá město tří kultur, během staletí zde totiž současně působili tři náboženství – islám, křesťanství a judaismus. To se promítlo i do zdejší architektury, v níž se misí nejrůznější kulturní vlivy.

Podívejte se na 10 nejzajímavějších míst v Córdobě v tomto cestovatelském videu:

Zdroj: Youtube

Historie, umění, tanec

Córdoba láká miliony návštěvníků každý rok, a to nejen svými historickými památkami, ale i bohatou kulturní scénou a gastronomií. V květnu se zde koná populární festival Patios de Córdoba, kdy obyvatelé otevírají svá nádvoří a zahrady veřejnosti, a umožňují tak blíže poznat tradiční andaluskou architekturu.

Zkrátka nepřijdou ani obdivovatelé tance flamenco, který přináší do zdejších ulic radost, vášeň a španělský temperament. Ve městě se nachází také mnoho uměleckých galerií a muzeí, v nichž proniknete do tajů archeologické práce, seznámíte se s historií býčích zápasů nebo nahlédnete pod pokličku někdejších alchymistů. Během procházky městem si můžete k odpočinku vybrat z desítek kaváren, restaurací a tapas barů, kde si vychutnáte autentické španělské speciality.

Nejvýznamnější památky v Córdobě

Mezquita
Mezquita je nejznámějším symbolem Córdoby a současně i světově unikátní architektonický skvost. Tato bývalá mešita přestavěná na katedrálu spojuje islámské a křesťanské tradice a je považována za jedno z nejlepších děl maurské architektury ve Španělsku.

Alcázar de los Reyes Cristianos
Křesťanský královský palác byl postaven na místě původního muslimského paláce a sloužil jako rezidence kastilských králů. Obklopují ho nádherné zahrady s fontánami a různorodými druhy květin, keřů a stromů.

Židovská čtvrť Judería
Bývalá židovská čtvrť v historickém centru Córdoby je považována za nejkrásnější místo ve městě. Malebné uličky, krásné bílé domky s balkony a záplava různorodých rostlin lákají ročně tisíce návštěvníků.

Most Puente Viejo
Starověký římský most se 16 oblouky vede přes řeku Guadalquivir a spojuje historické jádro města s opačným břehem. Postaven byl v roce 45 př. n. l. a během staletí prošel několika úpravami. Na jeho konci se nachází věž Torre de la Calahorra, která sloužila k obraně města a nabízí krásný výhled na Mezquitu.

Ať už jste nadšenci do historie, architektury, nebo jen toužíte blíže poznat španělskou kulturu, návštěva Córdoby vás rozhodně nezklame. A pokud si výlet naplánujete na jarní měsíce, vyhnete se největším parnům i davům a užijete si město v plné kráse.

Související články

Zdroj: www.radynacestu.cz, zemesveta.cz, www.turismodecordoba.org