Řada surovin, které běžně považujeme za odpad, mají překvapivě široký potenciál. Nejde o žádné výdobytky moderní doby, naopak – tyto praktické triky znaly i naše babičky a prababičky, pro něž bylo běžné zužitkovat dostupné potraviny na maximum a zbytečně nic nevyhazovat.

Platí to i o slupkách z česneku a cibule, které lze využít na mnoho způsobů. Jsou bohatým zdrojem antioxidantů, flavonoidů a dalších bioaktivních látek, které mohou přispět k celkovému zdraví. Kromě toho mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, které lze využít jak pro zlepšení zdraví, tak v domácnosti či zahradě.

Hnojivo zadarmo

Cibulové slupky jsou skvělý základ pro účinné hnojivo, kterým můžete podpořit zdraví a růst pokojových rostlin, balkonových květin, bylinek i plodové zeleniny. Platí to i o slupkách česneku, které fungují i jako ochrana proti škůdcům a hmyzu. Výroba je snadná: 3 hrsti slupek zalijte 1 litrem vody, nechte v uzavřené nádobě vyluhovat po dobu 3 dnů. Poté aplikujte jako tekuté hnojivo jednou týdně nebo přelijte do rozprašovače.

Jak to funguje? Podívejte se na následující video, kde najdete srovnání mezi kupovaným hnojivem a verzí z cibulových slupek:

Zdroj: Youtube

Na kompost

Dobrý kompost dodá rostlinám živiny, podpoří kvalitu půdy a zvyšuje úrodu. Slupky česneku a cibule jeho kvalitu díky vysokému obsahu bioaktivních látek výborně podpoří. Suché slupky můžete také nasypat přímo k rostlinám jako mulč.

Čaj na posílení imunity

Možná by vás nenapadlo, že ze sušených slupek si můžete připravit čaj na posílení imunity a při nachlazení. Stačí je zalít vroucí vodou a nechat 15 minut vyluhovat. Pro lepší chuť přidejte med, citron nebo zázvor. Neochucený výluh ve formě obkladu také podporuje hojení drobných ran.

Silnější chuť vývaru

Čerstvé i sušené slupky můžete použít při vaření masového i zeleninového vývaru – cibulové mu dodají krásnou barvu a česnekové zase výraznější chuť. Před podáváním je stačí scedit.

Koření na maso i zeleninu

Upečené slupky vám v kuchyni poslouží jako koření na maso, brambory, zeleninu, do polévek, omáček i pomazánek. Rozložte je na plech a vložte do trouby předehřáté na 200 ºC na 10–20 minut. Během pečení je kontrolujte, aby se nespálily. Po vychladnutí je rozdrťte v hmoždíři a skladujte je v uzavíratelné sklenici v temnu.

Související články