Bujónové kostky jsou v podstatě dehydratovaný vývar balený ve snadno použitelných blocích. Obvykle se skládají ze sušeného masa, anebo zeleniny, glutamátu sodného, soli a různých koření a přísad. Trend bujónových kostek začal na počátku 20. století. První bujónovou kostku vytvořil v roce 1908 švýcarský výrobce potravin Julius Maggi a nazval ji bouillonwürfel.
Myšlenkou bujónu je dodat jídlu spoustu chuti. V průběhu času se bujónové kostky staly v některých kuchyních, včetně té naší, základní surovinou.
Proč nechat kostky bujónu v lednici?
Hlavním problémem bujónových kostek je vysoký obsah soli, která obvykle tvoří více než polovinu z celkového obsahu. Některé výzkumy spojují nadměrnou konzumaci bílého zlata s vyšším rizikem vzniku rakoviny žaludku.
Sůl obsahuje zhruba 40 % sodíku, jehož nadužívání může způsobit zadržování vody v těle a zvyšovat krevní tlak, zejména u osob, které jsou na účinky soli citlivější.
Kromě toho je sůl také spojována se zhoršením astmatu, osteoporózou, ledvinovými kameny, selháním ledvin, a dokonce i obezitou. Ze všech těchto důvodů se tato dochucovadla nedoporučují lidem, kteří trpí problémy s krevním oběhem nebo srdečním onemocněním.
Bujónové kostky obsahují i další ingredience, které našemu tělu zrovna moc neprospívají: ribonukleotidy sodné (E635), škrob, kvasnicový extrakt a nasycené tuky. Z tohoto důvodu stále více lékařů a odborníků na výživu doporučuje průmyslově vyráběné bujóny nepoužívat.
Tyto produkty navíc postrádají živiny a poskytují pouze malé množství vitaminů a minerálů. Většina výrobků obsahuje glutaman sodný, běžnou přídatnou látku používanou ke zvýraznění chuti mnoha potravin. Někteří lidé se glutamátu sodnému vyhýbají kvůli obavám z jeho dlouhodobých účinků na zdraví.
Nutno dodat, že tato přesvědčení nejsou podložena důkazy a americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje glutaman sodný za bezpečný pro konzumaci. Nicméně někteří lidé uvádějí, že po konzumaci glutamátu sodného pociťují slabost, závratě, bolesti hlavy, návaly a potíže s dýcháním.
Raději si uvařte pořádný vývar nebo domácí kostky
Záleží-li vám na vašem zdraví, rada je jednoduchá: Místo, než byste do hrnce polévky vhodili kostku bujonu, raději si uvařte vývar z kostí, který navíc obsahuje kolagen, nebo vsaďte na zeleninový vývar.
Příprava poctivého domácího vývaru sice zabere hodně času, ale můžete si ho připravit větší množství, více ho svařit a tento domácí koncentrát o menších dávkách zamrazit a používat dlouhou dobu.