Spoléháte-li se pouze na online předpovědi počasí, musíte počítat s tím, že jejich přesnost ovlivňuje vzdálenost meteorologické stanice, jejíž data využívají, od vaší polohy. Předpověď ovlivňují i další faktory jako nadmořská výška, typ krajiny (rovina, kopcovitá, s velkým množstvím vodních ploch…) nebo velká oblačnost.

Mnohem přesnější údaje vám může poskytnout vaše vlastní meteostanice, která povětrnostní situaci vyhodnocuje přímo na místě, kde ji instalujete. A právě přesná data jsou základem kvalitních předpovědí na několik dní dopředu.

Šikovná meteostanice vypadá podobně jako radiobudík, jehož funkci má také v repertoáru. V domácnosti tedy nezabere příliš místa. Je vybavena buď černobílým, nebo barevným displejem a disponuje řadou užitečných funkcí.

Co vám domácí meteostanice nabídnou?

Zobrazení přesného času, data a dne v týdnu, exteriérové i interiérové teploty jsou základem všech teploměrů s venkovním čidlem. Domácí meteostanice pak podle vyspělosti referuje také o vlhkosti, pocitové teplotě, stavu kvality ovzduší či atmosférickém tlaku. Umí stanovit třeba i směr a rychlost větru, množství srážek nebo koncentraci oxidu uhličitého v ovzduší. Zná také aktuální čas východu a západu slunce i fáze měsíce.

Záleží jen na vás, zda chcete být informováni pouze o předpovědi počasí, nebo i o dalších naměřených hodnotách. V případě, že se zajímáte jen o klima, bude pro vás pravou volbou některá ze základních meteostanic, jež graficky zobrazuje stav podnebí, ale nebude vás zahlcovat dalšími údaji, na jejichž základě se počasí předpovídá.

Jednotlivé meteostanice mohou být řízeny rádiem, či přes internet – tak probíhá aktualizace údajů nejen o počasí, ale i o času a datu (např. za přítomnosti DCF či MFS signálu), přičemž označení signálu se liší podle typu vysílače, k němuž je meteostanice připojena.

Napájení meteostanic: ze sítě i z baterie

Domácí meteostanice mohou být napájeny ze sítě – potom je nutné umístit je poblíž elektrické zásuvky, nebo k zajištění jejich provozu postačí dvě až čtyři tužkové baterie. Doba jejich výdrže většinou závisí na velikosti a podsvícení displeje – čím větší a zářivější displej, tím častěji bude nutné baterie vyměňovat.

Výhodou síťových modelů je, že zpravidla zvládají více funkcí než typy bezdrátové. I když ani v jejich případě se bateriím úplně nevyhnete – bude je zpravidla vyžadovat provoz venkovních čidel, případně udržení chodu a nastavení meteostanice při výpadku proudu.

Venkovní čidla meteostanic

Nedílnou součástí každé meteostanice je jedno nebo několik venkovních čidel, která informace o počasí zjišťují. Podle druhu napájení se dělí na síťově napájená a bezdrátová. Síťově napájené varianty jsou kabelem spojené s meteostanicí a lze je umístit pouze několik metrů od základny.

Lepší variantou jsou čidla bezdrátová, jež můžete mít i několik desítek metrů od domácí meteostanice. U nich však čas od času musíte měnit baterie.

Komunikace bezdrátových čidel s domácí základnou může probíhat přes Bluetooth. Tato varianta je levnější, ale její nevýhodou je menší dosah, nemožnost dálkové správy a větší náchylnost k rušení.

Další možností je komunikace pomocí domácí wifi, která obecně slibuje větší dosah než Bluetooth. Některé modely podporují i dálkovou správu stanice přes internet, ať už budete na zahradě, nebo třeba vzdáleni několik kilometrů ve své kanceláři.

Správné umístění meteostanice

Aby vám domácí meteozákladna opravdu kvalitně fungovala, nesmíte podcenit volbu umístění venkovních čidel. „Snímač doporučuji posadit do výšky alespoň jeden až jeden a půl metru nad zem, aby v jarním a podzimním čase nesnímal ranní přízemní mrazíky,“ radí Karel Krištofek ze společnosti Sencor.

Zároveň by snímač neměl být na místě vystaveném přímému slunečnímu záření ani na stanovišti, které teplo ze slunce akumuluje, například na plechovém okenním parapetu. Správné místo je tedy tam, kde čidlo není vystaveno extrémním podmínkám a výkyvům teplot způsobeným přímým sluncem, nebo naopak prudkým větrem, který jej může ochlazovat.

Meteostanice jako součást chytré domácnosti

V prodeji už samozřejmě jsou i takzvané inteligentní meteostanice. Umějí komunikovat přes chytrý telefon nebo tablet – stačí si jen stáhnout příslušnou aplikaci. Umožní vám mít  přehled o aktuální teplotě doma i před domem, o kvalitě ovzduší či o vývoji počasí, a to nezávisle na tom, kde se právě nacházíte.

Na základě měření vám pak inteligentní meteostanice může na mobilní telefon posílat nejrůznější výstrahy. Schyluje se u vás doma k bouřce? Blíží se průtrž mračen? Pokud jste třeba na dovolené na druhém konci světa, pak je potřeba neprodleně zajistit, aby například střešní okna v domě nezůstala otevřená, nebo aby vám automatický systém pozavíral větrací okénka ve skleníku na zahradě. A nejen to. Chytré meteostanice dokonce umožňují zobrazení nejrůznějších statistik a grafů o předpovědi počasí, a vy si tak sami můžete udělat přehled o dalším vývoji.

Počasí v lednici? Proč ne!

Víte, že už i chladničky dokážou předpovídat počasí? Ne všechny, samozřejmě. Mezi ty, které to umějí, patří čtyřdveřový model Hisense RQ760N4IFE s vnitřním objemem 597 litrů, s integrovanou wifi a velkou dotykovou obrazovkou na dvířkách. Na ní se vám kromě receptů, fotek z dovolených či aktuálního nákupního seznamu mohou zobrazovat meteorologické informace s předpovědí počasí v okolí vašeho domova, abyste si mohli dobře naplánovat den.

Chytrou chladničku lze ovládat nejen pomocí dotyků přímo na obrazovce, ale i na dálku přes mobil či tablet a také hlasem prostřednictvím hlasového asistenta Amazon Alexa (Echo) nebo Google Home. Doporučená cena spotřebiče je 79 990 Kč.

Informace k produktům ve fotogalerii

  • Inteligentní meteostanici Netatmo můžete ovládat hlasem, a to přímo prostřednictvím hlasové asistentky Siri, které se můžete například zeptat na aktuální teplotu venku za oknem. Přístroj také provádí měření venkovního i vnitřního prostředí a na mobilní telefon vám podle potřeby zasílá výstrahy, např. když dojde ke zhoršení kvality vzduchu. Cena 4 699 Kč, Netatmo, Alza
  • Z rodiny profesionálních meteostanic je model SWS 12500 WIFI podporující globální platformy jako Weather Underground, Weathercloud a Počasí Meteo. Bezdrátový senzor 7 v 1 informuje o teplotě, vlhkosti, rychlosti a směru větru, dešťových srážkách a intenzitě světla i UV. Na LCD displeji se zobrazí i čas, datum, den v týdnu, měsíční fáze či čas východu a západu slunce. Cena 4 799 Kč, Sencor
  • Meteostanice Hyundai WS 4380 s barevným displejem a senzory s dosahem až 70 m zobrazuje teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, je vybavena i budíkem, kalendářem a dalšími nezbytnostmi. Cena 1 299 Kč, Hyundai, Datart
  • Bezdrátová meteostanice Auriol 100338695 je dodávána včetně 433MHz rádiového senzoru s dosahem cca 100 m. Vnější senzor je odolný proti stříkající vodě. Kromě měření základních parametrů zobrazuje i fáze měsíce a 2 samostatně nastavitelné časy buzení. Cena 600 Kč, Lidl
  • Model Solight TE81 je vybaven extra velkým barevným LCD displejem a dokáže předpovídat vývoj počasí na následujících 12 hodin, zobrazuje teplotu v rozsahu -40 °C až +60 °C, vlhkost, tlak, RCC, USB nabíjení, v černém i bílém provedení. Cena 1 499 Kč, Solight
  • Meteostanice SWS 5400 informuje o barometrickém tlaku na barevném LCD displeji. Pro lepší přehlednost pak nabízí možnost projekce času či ikony počasí na jakýkoliv povrch. Cena 999 Kč, Sencor
  • Meteostanice s barevným displejem TFA 35.1150.01 Season na první pohled zaujme velkým a dobře čitelným displejem. Stanice měří vnitřní a venkovní teplotu/vlhkost, zobrazuje atmosférický tlak a jeho vývoj za 24 hodin, fáze měsíce a nechybí ani čas či datum řízené DCF signálem. Cena 1 690 Kč, Meteoshop
  • Meteostanice SWS 5200 Sencor s barevným displejem, s bezdrátovým snímačem s dosahem až 30 m, měřením vnitřní a venkovní teploty, vlhkosti, se záznamy v paměti a ikonami předpovědi počasí pro slunečno, mírně oblačno, oblačno, déšť. Rozsah měření teploty: -20 °C až +50 °C. Cena na dotaz, Sencor

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 3/2024.
Zdroj: Petra Šťastná, Dům&Zahrada

Související články