Spoléháte-li se pouze na online předpovědi počasí, musíte počítat s tím, že jejich přesnost ovlivňuje vzdálenost meteorologické stanice, jejíž data využívají, od vaší polohy. Předpověď ovlivňují i další faktory jako nadmořská výška, typ krajiny (rovina, kopcovitá, s velkým množstvím vodních ploch…) nebo velká oblačnost.

Mnohem přesnější údaje vám může poskytnout vaše vlastní meteostanice, která povětrnostní situaci vyhodnocuje přímo na místě, kde ji instalujete. A právě přesná data jsou základem kvalitních předpovědí na několik dní dopředu.

Šikovná meteostanice vypadá podobně jako radiobudík, jehož funkci má také v repertoáru. V domácnosti tedy nezabere příliš místa. Je vybavena buď černobílým, nebo barevným displejem a disponuje řadou užitečných funkcí.

Co můžete od meteostanic očekávat?

Zobrazení přesného času, data a dne v týdnu, exteriérové i interiérové teploty jsou základem všech teploměrů s venkovním čidlem. Domácí meteostanice pak podle vyspělosti referuje také o vlhkosti, pocitové teplotě, stavu kvality ovzduší či atmosférickém tlaku. Umí stanovit třeba i směr a rychlost větru, množství srážek nebo koncentraci oxidu uhličitého v ovzduší. Zná také aktuální čas východu a západu slunce i fáze měsíce.

Záleží jen na vás, zda chcete být informováni pouze o předpovědi počasí, nebo i o dalších naměřených hodnotách. V případě, že se zajímáte jen o klima, bude pro vás pravou volbou některá ze základních meteostanic, jež graficky zobrazuje stav podnebí, ale nebude vás zahlcovat dalšími údaji, na jejichž základě se počasí předpovídá.

Jednotlivé meteostanice mohou být řízeny rádiem, či přes internet – tak probíhá aktualizace údajů nejen o počasí, ale i o času a datu (např. za přítomnosti DCF či MFS signálu), přičemž označení signálu se liší podle typu vysílače, k němuž je meteostanice připojena.

Do sítě i na baterie

Domácí meteostanice mohou být napájeny ze sítě – potom je nutné umístit je poblíž elektrické zásuvky, nebo k zajištění jejich provozu postačí dvě až čtyři tužkové baterie. Doba jejich výdrže většinou závisí na velikosti a podsvícení displeje – čím větší a zářivější displej, tím častěji bude nutné baterie vyměňovat.

Výhodou síťových modelů je, že zpravidla zvládají více funkcí než typy bezdrátové. I když ani v jejich případě se bateriím úplně nevyhnete – bude je zpravidla vyžadovat provoz venkovních čidel, případně udržení chodu a nastavení meteostanice při výpadku proudu.

Malí venkovní hlídači

Nedílnou součástí každé meteostanice je jedno nebo několik venkovních čidel, která informace o počasí zjišťují. Podle druhu napájení se dělí na síťově napájená a bezdrátová. Síťově napájené varianty jsou kabelem spojené s meteostanicí a lze je umístit pouze několik metrů od základny. Lepší variantou jsou čidla bezdrátová, jež můžete mít i několik desítek metrů od domácí meteostanice. U nich však čas od času musíte měnit baterie.

Komunikace bezdrátových čidel s domácí základnou může probíhat přes Bluetooth. Tato varianta je levnější, ale její nevýhodou je menší dosah, nemožnost dálkové správy a větší náchylnost k rušení. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o domácích meteostanicích dozvědět ještě víc informací?

  • Jak funguje propojení s domácí wifi
  • Možnosti přenosu dat do mobilního telefonu
  • Jak ovlivňuje přesnost předpovědi umístění venkovních čidel
  • Obyčejné a chytré meteostanice
  • Zabudování meteostanice do jiných spotřebičů
  • Představení některých modelů meteostanic

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Petra Šťastná, Dům&Zahrada

Související články