Stručný souhrn z článku
- Domácí pečení dortů zjednodušují pomůcky jako otočný stojan, strunový kráječ, roztírací lopatka, cukrářská karta a dortové hmoždinky.
- Kvalitní výsledky umožňuje otočný stojan pro krém a zdobení, strunový kráječ pro rovnoměrné řezy korpusu.
- Roztírací lopatka a cukrářská karta usnadňují práci s krémem, dortové hmoždinky zajišťují stabilitu vícepatrových dortů.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Otočný stojan
Práci se zdobením dortů vám velmi usnadní otočný stojan, díky němuž snadno nanesete a uhladíte krém po celém obvodu. Hodit se bude i při prokrajování korpusu nožem – díky postupnému otáčení bude řez hladký a rovnoměrný. Pokud vás pečení dortů baví, určitě je to investice, která se vyplatí. A nemusí být ani příliš vysoká – cena plastových variant začíná na částce 250 Kč, za dřevěné, skleněné či nerezové zaplatíte od 500 Kč výš. Nejdráže vás vyjde otočný stojan z přírodního kamene, jehož cena přesahuje 1000 Kč.
Podívejte se na pět způsobů, jak krásně nazdobit dort. Je to jednodušší, než si myslíte:
Strunový kráječ
Skvělým pomocníkem na prokrajování korpusu je pilka na dorty se strunou. Má až 10 nastavitelných výšek struny, takže si můžete zvolit přesně takovou sílu korpusu, jakou potřebujete. Pilka vám také pomůže srovnat případné nerovnosti na povrchu, takže budou všechny pláty perfektně hladké a stejnoměrné. Stát vás bude od 120 Kč výše.
Roztírací lopatka
Roztírací lopatka (nebo nůž) je skvělým pomocníkem při práci s krémem a polevou. Postará se o rovnoměrné pokrytí i hladký povrch a práce s ní je velmi snadná a rychlá. Využít ji navíc lze i při krájení a servírování. Lopatka se vyrábí z nerezové oceli, úchytka může být nerezová, případně silikonová nebo plastová. Cena se pohybuje zhruba od 100 Kč výše podle kvality provedení a konkrétní značky.
Cukrářská karta
Cukrářské stěrky neboli karty nechybí v žádném profesionálním provozu. Rovné varianty slouží k dokonalému uhlazení krému, s vroubkovanými lze na dortu vytvořit různé dekory. Využít je lze také k roztírání těsta na plechu, lze s nimi odkrajovat jednotlivé díly kynutého nebo lineckého těsta, poslouží na krájení těsta místo rádélka a využijete je i přípravě bramborových noků. Levnější plastové varianty pořídíte zhruba za 60 Kč, nerezové cca za 200 Kč. Profesionální karty jsou navíc opatřeny praktickým pravítkem.
Dortové hmoždinky
Při přípravě vícepatrových a vysokých dortů se neobejdete bez výztuh neboli dortových hmoždinek, které jednotlivé části udrží pohromadě, a zabrání tak jejich nechtěnému propadnutí, sklouznutí či zborcení. Na menší dorty vám postačí užší bambusové nebo plastové sloupky, na větší korpusy se více hodí širší a pevnější hmoždinky s dutou strukturou. Za menší variantu zaplatíte cca 120 Kč, za větší od 350 Kč výše.
Trezírovací sáčky
Pokud chcete mít jistotu, že vám zdobení a práce s krémem půjdou dobře od ruky, pořiďte si kvalitní zdobicí neboli trezírovací sáček. Jednorázové varianty jsou vyrobeny z pevného plastu s protiskluzovým povrchem, díky němuž se se sáčkem dobře manipuluje. Jejich cena se pohybuje okolo 350 Kč za 100 kusů. Pořídit můžete také variantu určenou k opakovanému použití, která kombinuje textilní tkaninu na povrchu a omyvatelnou plastovou vrstvu uvnitř. Cena začíná na cca 255 Kč bez zdobicích špiček.
Profesionální zdobení
Pokud si chcete se zdobením opravdu vyhrát, můžete si pořídit pestrou škálu dekorovacích pomůcek. Pomocí šablon, otiskovacích strukturálních fólií a forem lze na potahovací hmotě vytvořit pestrou škálu motivů – květiny, krajky, dřevo, ornamenty, hvězdy, oblázky a mnoho dalších. Hodit se mohou také formičky na tvoření čokoládových nebo marcipánových dekorací a na práci s potravinářskými barvami využijete speciální cukrářské štětce.
Zdroj: www.bhg.com, kitchenette.cz