Za první pololetí letošního roku došlo dle statistik Policie České republiky k 2182 krádeží vloupáním do bytů, rodinných domů a víkendových chat. To představuje pokles oproti 2746 krádeží za stejné období loňského roku, v roce 2020 šlo o velmi podobné číslo (2791 incidentů).

Pokud srovnáme statistiky za celé roky, vloni došlo ke 4831 krádeží vloupáním do bytů, rodinných domů a chat, za rok 2020 šlo o 5512 „vloupaček“ a léta 2022 (5646 krádeží vloupáním) a 2021 (5033) pak ukazují lehký pokles. Jak se proti nim brání Češi? Dle průzkumu společnosti Netatmo spíše mechanickými prostředky, „smart“ zabezpečení využívá jen málokdo.

Bezpečnostní zámky vedou, elektronika zatím zaostává

Průzkum francouzské společnosti Netatmo, jednoho z lídrů v oblasti chytré domácnosti, ukazuje, že přibližně 56 procent respondentů z České republiky využívá bezpečnostní zámek. Ten je výrazně odolnější proti otevření takzvanou planžetou než klasické levné zámkové vložky.

„Dnes je na trhu řada produktů, které umožňují trénink odemčení klasické vložky, dokonce v průhledném provedení, na němž je vidět vnitřní mechanismus zámků,“ upozorňuje Matthieu Michel, produktový manažer společnosti Netatmo.

„Tyto sady pro nácvik otevírání zámků mají sice sloužit pro pobavení, ale průměrně zručný člověk – klidně i zloděj – se s nimi naučí otevřít lacinou nebo starou vložku během pár desítek vteřin,“ upozorňuje.

Chytrý zámek Netatmo překoná vaši paranoii

Zdroj: Youtube

29 % dotázaných zvažuje chytrý zámek

„Tyto zámky jsou přitom navrženy pro vysokou odolnost nejen proti vypáčení, navrtání, vytažení nebo přeražení, dnes musí splňovat i vysoké nároky na kybernetickou bezpečnost,“ uvádí Matthieu Michel. Dají se totiž odemykat nejen fyzickými klíči, ale také skrze technologii NFC (Near Field Communication, komunikace skrze krátké rádiové vlny na velmi krátkou vzdálenost) nebo Bluetooth.

Bezpečnost na mnoho způsobů

„Unikátní bezpečnostní prvek, zakomponovaný v každém jednotlivém zámku, dokáže jako jediný dveře odemknout, zamknout, přidat, nebo v případě ztráty i odebrat aktivní klíče. Nelze je kopírovat a v případě ztráty či odcizení je můžete okamžitě deaktivovat v aplikaci. Jeden klíč lze použít na několik chytrých dveřních zámků,“ upozorňuje Michel a dodává:

Z našich zkušeností víme, že uživatelé nemusejí plně důvěřovat čistě elektronickému zámku – proto dodáváme náš Netatmo Smart Door Lock s fyzickými klíči.“ Uživatelé tak nemusí měnit své návyky a odemknou si i děti, které nevlastní chytrý telefon. Chytrý zámek navíc dokáže úspěšně čelit i kybernetickým útokům – není připojen k internetu.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jste spokojeni s kvalitou zabezpečení vašeho domu a bytu?

Ano, máme kvalitní kování i zámky. 46 %
Nikdy jsme to nezkoumali. 32 %
Ne, ale chceme bezpečnostní prvky modernizovat. 21 %

Spolupráce na vývoji

Na vývoji chytrého zámku Smart Door Lock se podílela francouzská společnost Synacktiv, přední specialisté na kyberbezpečnost. K vývojářům Netatmo se připojila v raných fázích vývoje zámku, aby otestovala technologickou architekturu, prověřila kód a hledala potenciální Achillovy paty.

„Zámek i chytré klíče využívají nejmodernější techniky a algoritmy, které jeho uživatelům poskytují srovnatelnou úroveň zabezpečení jako třeba platební karty nebo biometrické pasy,“ konstatuje Michel.

Jak ochránit svůj dům při delší nepřítomnosti?

  • Zabezpečte všechna okna a dveře: Ujistěte se, že všechna okna a dveře jsou dobře zavřené, uzamčené a zabezpečené. Využijte kvalitní zámky a bezpečnostní systémy.
  • Neoznamujte veřejně svou nepřítomnost: Vyhněte se zveřejňování informací o vaší dlouhodobé nepřítomnosti na sociálních sítích nebo v okolí svého bydliště.
  • Instalace bezpečnostního systému: Zvažte instalaci alarmového systému, chytrých zámků nebo bezpečnostních kamer. Tyto systémy mohou zloděje odradit a zároveň vám poskytnou možnost monitorování vašeho domu na dálku.
  • Použijte časovače na světla: Nastavte časovače, aby automaticky zapínaly světla večer a ráno je vypínaly. To může odradit zloděje tím, že vytváří dojem, že je dům stále obydlený. Ve smart domácnostech se dá spínání nastavit automaticky nebo na dálku skrze aplikaci.
  • Uspořádejte kontrolu domu: Požádejte přítele, souseda nebo člena rodiny, aby pravidelně kontroloval váš dům, vybíral poštu, zavlažoval rostliny a kontroloval, že je vše v pořádku.
  • Bezpečnostní světla s detektorem pohybu: Instalujte venkovní světla s detektory pohybu, která se automaticky rozsvítí, pokud je zaznamenán jakýkoli pohyb kolem domu.
  • Zabezpečení cenností: Zvažte uložení cenností a důležitých dokumentů do trezoru nebo bezpečnostní schránky mimo dům.
  • Zhodnoťte pojištění domácnosti: Před odjezdem si ověřte, že máte aktuální a dostatečné pojištění domácnosti, které pokrývá případné škody nebo krádež během vaší nepřítomnosti.

Související články