Nemusí jít jen o zdravotní problémy. Důvodů, proč lidé přechází od kravského mléka k těm rostlinným, je celá řada. A ti, co nemají žádný pádný důvod, je chtějí alespoň ochutnat. Žádný problém, rostlinné mléko si snadno připravíte doma. Nabízíme osvědčený univerzální recept a ještě dva recepty na rostlinná mléka s vysokým obsahem vápníku.
Více o rostlinných nápojích, kterým jsme si už zvykli říkat rostlinná mléka, prozradí video:
Proč zkusit rostlinná mléka
Jedna věc jsou zdravotní důvody, největší problém představuje intolerance laktózy. K omezení nebo úplnému vyloučení mléka přistupují i lidé, kteří mají alergii na kravskou bílkovinu. Ovšem někomu zase vadí celková uhlíková stopa provázející výrobu kravského mléka. Mimo jiné do ní patří i krkání a prdění krav, což je úplně přirozené. Jen s ohledem na velikost tohoto zvířete jde o desítky kilogramů metanu ročně, a teď si to znásobte. U nás bylo ve 2. polovině roku 2023 evidováno asi 574 000 krav.
Dalším důvodem může být chuť zkusit něco jiného. Zatímco kravské mléko si doma nevyrobíte, rostlinné zvládnete levou rukou. A hlavně budete vědět, co pijete. Žádné zbytečně přidané látky navíc.
Které je nejzdravější
Obecně platí – drtivá většina rostlinných mlék má menší množství bílkovin, vápníku a vitaminu D, jak dokázala tato studie. Nicméně uvedené živiny můžete tělu dodat i jinak. Ale například oblíbené mandlové mléko má vápníku více než kravské mléko. Nebo zkuste mák, ten nabízí až 12x více vápníku než kravské mléko.
Rostlinná mléka obecně slibují, že vám nezvýší cholesterol, často obsahují vlákninu a mají méně nasycených tuků. Například pohankové přidá i důležitý rutin (žíly budou nadšené), amarant zase železo, konopné je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, kterých míváme málo atd. Proto se vyplatí vybírat základní surovinu podle toho, co vaše tělo nejvíce potřebuje.
Musí se namáčet?
V mnoha receptech se setkáte s doporučením suroviny předem namáčet. Abyste to nemuseli řešit u každé zvlášť, držte se pravidla: mandle, kešu, slunečnicová či lněná semínka, mák, nastrouhaný kokos, hrách, ovesné vločky atd. nechte namočené přes noc. Namáčet netřeba rýži, ale tu předem uvařte, totéž platí pro brambory. Pozor – tekutinu z namáčení vylijte a už nepoužívejte.
Univerzální recept na rostlinné mléko
Použijte hrst ořechů, semen, obilovin či třeba zeleniny (zkuste hrách a nebojte se ani "novinky", teď hodně frčí také brambory). Rozmixujte je s několika hrnky vody (množství vody určí, zda bude nápoj více tekutější, nebo krémovější). A také s přírodními dochucovadly, nejčastěji se používá dřeň z vanilkového lusku a pár datlí. Někdy i špetka soli. Ovšem dochutit rostlinné mléko lze i medem, javorovým sirupem, kakaem, skořicí... Pokud máte výkonný mixér, výsledný nápoj už lze pít, v opačném případě rostlinné mléko před konzumací přeceďte přes pláténko. V lednici vydrží asi 3 dny.
Jak připravit mandlové mléko
Suroviny: 1 hrnek mandlí, 4 hrnky vody, 1 datle, dřeň z vanilkového lusku, sůl
Postup: Do mixéru nasypte mandle, přilijte šálek vody, přidejte dochucovadla. Rozmixujte na pastovitou hmotu, pak dolijte zbytek vody, znovu rozmixujte. Výsledek přeceďte přes pláténko.
Co by vás přesvědčilo k pití rostlinného mléka?
Jak připravit makové mléko
Suroviny: 150 g máku, 750 ml vody, 2 datle, špetka soli, špetka skořice, případně i dřeň z vanilkového lusku
Postup: Mák namočte asi na 8 hodin, vodu slijte. Pak mák rozmixujte s vodou a dochucovadly, přeceďte.
Zdroj: University of Minnesota, Margit.cz, Lidl