Každý máme ranní rutinu, bez níž neodejdeme do práce nebo neodjedeme na výlet či na chatu. Nejde o zevnějšek, ale o kontrolu domácnosti. Včetně mnoha spotřebičů a zařízení, které byste neměli nechat zapojené v elektrické zásuvce bez dozoru. Jde o peníze, hrozí riziko požáru a někdy může jít dokonce i o život. Přitom prevence je zadarmo.
Nejčastějším důvodem požáru způsobeného vinou elektrického spotřebiče nebo vedení je buď technická porucha, nebo naše nedbalost:
Tohle jsou největší žrouti elektřiny
Mezi top žrouty elektrické energie prý vyniká lednička s mrazničkou, která je v provozu neustále. Ale při porovnání nejúspornějších spotřebičů zjistíte, že to tak není. Ty nejúspornější ledničky s mrazničkou nespotřebují za rok tolik elektřiny, jako nejúspornější myčka nádobí či sušička prádla (a ty nejsou stále v provozu).
Mezi velké elektro-otesánky patří i ohřívače vody, klimatizace a mnohá elektronická zařízení typu počítač, obrazovka, tiskárna, televize, reproduktory, herní konzole, i když jsou jen v pohotovostním režimu.
Stand-by je jako kapající kohoutek
Podle tohoto zdroje spotřebují pohotovostní (stand-by) režimy různých spotřebičů a elektrozařízení v domácnosti asi 8 až 9 % ročních výdajů za elektřinu. Ovšem jiné zdroje uvádí dokonce až 20 procent!
Pohotovostní režim spotřebičů a elektrozařízení je pohodlný, jsou hned připravené k práci, když jim dáte povel - ale zbytečně drahý. Přitom stačí využít například prodlužovací kabel s vypínačem, kterým zapnete, či odpojíte více zařízení v jednom kroku.
Co vyndat ze zásuvky, než odejdete z domova. Nebo usnete
Opouštíte domácnost na více hodin či dokonce celý den? Nebo jdete na kutě, a tudíž nemáte spotřebiče pod kontrolou? Pak je rozumné vyndat ze zásuvky mnohé spotřebiče a elektrozařízení. Kdyby nic jiného, představte si nečekanou bouřku nebo zkrat, a to vás bude motivovat. Co tedy vyndat v první řadě?
- Nabíječky, adaptéry: Mít je stále v zásuvce je zbytečné, a hlavně nebezpečné. Přetěžujete zásuvky, přehříváte nabíječky a v nejhorším případě hrozí riziko požáru. Ostatně i profesionální hasiči radí: nepřetěžujte zásuvky a prodlužovací šňůry, upřednostňujte prodlužovací šňůry s vypínačem. A při delším nepoužívání odpojte elektrospotřebič ze sítě, pokud to je možné.
- Toustovače, topinkovače: Potenciální nebezpečí je dané i tím, že je často používáme ráno, a když spěcháme, můžeme na ně zapomenout. Vyndejte toustovač nebo topinkovač ze zásuvky, počkejte, až nebude "vařící", až pak odejděte. U novějších přístrojů usnadňuje život pojistka proti přehřátí (chrání spotřebič před poškozením kvůli nadměrnému zahřívání). Ale i u nich získáte větší klid, když toustovač nebo topinkovač nenecháte v zásuvce.
- Rychlovarné konvice: Další spotřebič, který používáme často, byť jen na pár minut. Vyndat kabel rychlovarné konvice ze zásuvky, když jdete pryč, nebo jdete spát, je nejlepší prevence potenciálního požáru. Předcházíte případnému neštěstí kvůli poruše elektroinstalace nebo zkratu.
Dobrá rada: Proč dát pozor na kabely
Pravidelně kontrolujte kabely od spotřebičů a elektrozařízení, ověřte si, zda někde není poškozená izolace. Od poškozené izolace kabelů je blízko ke zkratu a od zkratu není daleko k požáru. Pozor na to, aby kabely nebyly někde přimáčknuté (pod nábytkem), příliš napnuté nebo nesprávně ohnuté, poničené třeba hřebíkem, případně prokousané domácím mazlíčkem. Kabely totiž lákají nejen králíky, morčata nebo křečky. Nemáte doma zvídavého pejska? Nebo kočičku?