Už odpradávna předjaří patřilo důkladnému domácímu úklidu. Po Květné neděli se bílily zdi, dělal se pořádek v kredencích, myla se okna i podlahy, vymetaly se pavučiny, upravovala se zahrádka a okolí domu a připravovalo se oblečení na následující sváteční dny.

Na Velikonoce muselo stavení vypadat jako nové. Lidé si uvědomovali, že po svátcích je počasí vyžene na pole a na domácí práce už nebude čas. My už v takovém rytmu nežijeme, ale jarní úklid v nás zůstal zakořeněný. S končící zimou je stále dobrý čas na generální očistu domova a zahrady. 

Kde dříve stačila mýdlová voda a rejžák, dnes použijeme zázračný čistič. Jenže ty bývají plné chemikálií, které škodí lidem, zvířatům i rostlinám. Naštěstí poptávka po zdravějším způsobu života a ohledy na životní prostředí zvýšily poptávku po ekologických úklidových prostředcích.

Dnes už jsou mnohé z nich svými účinky srovnatelné s těmi běžnými. Jak je ale poznat, když najednou drogerie zezelenaly a z regálů na nás mrkají samé zelené lahvičky, které neobsahují to či ono a tvrdí, že jsou bio nebo aspoň přírodní?

Používejte selský rozum a řiďte se našimi tipy: 

Běžné složky čisticích prostředků, kterým se vyhnout

Pokud jde o identifikaci ekologicky šetrných čisticích prostředků, je důležité pochopit, jakým složkám se vyhnout. Mezi nejběžnější toxické složky, které se v čisticích prostředcích vyskytují, patří například fosfáty, chlor, amoniak a ftaláty. Ty jsou škodlivé jak pro vaše zdraví, tak pro životní prostředí. 

Například fosfáty způsobují růst řas ve vodních tocích, zatímco chlor uvolňuje toxické výpary do ovzduší. Čpavek může dráždit pokožku i oči a ftaláty jsou spojovány s narušováním hormonální rovnováhy. 

Při hledání ekologických čisticích prostředků je důležité přečíst si složení. Pokud si nejste jisti, co která složka představuje, vyhledejte ji na internetu.

Hledejte ekologické certifikáty a štítky

Dalším způsobem, jak identifikovat udržitelné čisticí prostředky, je hledat ekologické certifikáty a štítky. U certifikací, které vám nic neříkají, se nejdříve zeptejte strýčka Google a zjistěte, co jsou zač. Některé velké značky si v posledních letech totiž začaly vydávat vlastní osvědčení, která ve skutečnosti mají jen zanedbatelnou ekologickou hodnotu. 

V našich končinách jsou u čisticích prostředků nejuznávanější tyto ekologické certifikáty: 

  • EU Ecolabel – Ekoznačka EU představuje, jak název napovídá, evropský program ekoznačení.
  • EŠV – environmentálně šetrný výrobek – je značení českého národního programu označování ekologicky šetrných výrobků a služeb.
  • Modrý anděl (Blauer Engel) je německý program ekoznačení, který byl zahájen v roce 1978 ve Spolkové republice Německo.
  • Severská labuť (Nordic Swan) je ekoznačka udělovaná v severských zemích Evropy. Systém přijalo Finsko, Island, Norsko a Švédsko.

Tyto certifikace ukazují, že čisticí prostředek neobsahuje toxické složky a byl testován na bezpečnost a účinnost.

Nenechte se nachytat

Při hledání ekologických certifikací a značek je důležité dávat pozor na greenwashing. Neblahá, ale velmi častá praxe, kdy společnost uvádí nepravdivá nebo zavádějící tvrzení o ekologických přínosech svých výrobků. Můžete také prozkoumat společnost na internetu, abyste se ujistili, že tvrzení na obale odpovídají skutečnosti. 

Jak si vyrobit ekologický čisticí prostředek?

Zdroj: Youtube

Zkontrolujte složení výrobku

Kromě hledání ekologických certifikací je důležité zkontrolovat složení a transparentnost výrobku. Při čtení seznamu složek hledejte přírodní složky, které pocházejí z ovoce, zeleniny a dalších přírodních zdrojů. 

Funkční přírodní složky pro ekologické čisticí prostředky:

  • Citron
  • Ocet
  • Soda bikarbona
  • Éterické oleje 

Hledejte společnosti, které v seznamu svých ekologických čisticích prostředků uvádějí kompletní složení a poskytují podrobné informace o zdroji a funkci každé z nich.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Používáte při úklidu ekologické čističe, nebo ty běžné?

info Hlasování bylo ukončeno.
Používám pouze ekologické a většinu si sama vyrábím. 34 %
Záleží na míře zašpinění, ale pokud to jde, tak ekologické. 41 %
Ty komerční, myslím, že lépe fungují. 25 %
Hlasovalo: 32

A co obaly?

Obaly jsou významným zdrojem odpadu a společnosti, které používají udržitelné materiály, jako jsou recyklované a biologicky rozložitelné obaly, mohou výrazně snížit svůj dopad na životní prostředí. Navíc firmy, které používají obaly, jež lze snadno recyklovat nebo kompostovat, přispívají k dalšímu snížení množství odpadu.

Zdroj: mzp.cz, blog.econea.cz, skipper.org, epa.gov

Související články