Obličejová jóga je skvělá. Díky ní se přestanete mračit, uvolníte napětí. Už tím zkrásníte. Zlepšíte držení těla i práci lymfy. Začnete se více usmívat. Zpevníte drobné svaly na obličeji, o nichž patrně ani nevíte, a vyhladíte vrásky. A to všechno zadarmo.

Začínáte? Cvičte podle videa. Teď zkuste uvolnit čelo, zpevnit tváře, zabojovat proti nosoretním rýhám a zvednout koutky úst:

Zdroj: Youtube

Funguje to, potvrzeno

Gravitace existuje a všichni stárneme, s tím se musíme smířit. Ale když budete cvičit obličejovou neboli face jógu, všechno se změní. K lepšímu. Jak vizuálně, tak prakticky (kosmetické přípravky se budou minimálně o 50 procent lépe vstřebávat). Současně se zlepší i vaše psychika.

Efekt cvičení s malými svaly na obličeji potvrdila i tato studie. Zkoumala ženy ve věku 40 až 65 let po dobu 20 týdnů, které cvičily 30 minut denně či obden. Výsledkem byl plnější obličej a snížení odhadovaného věku téměř o 3 roky. A osobní spokojenost účastnic i jejich pocit, že dosáhly významného zlepšení 18 z 20 rysů obličeje.
Tak jdeme na to?

"Brýle" proti stárnutí

Z palců a ukazováčků vytvořte „brýle“, prsty položte okolo očí. Pak je tlačte proti kostem, současně víčka jemně táhněte nahoru. Vydržte několik vteřin, opakujte aspoň 10x. Cvikem zvedáte horní víčka.

Vyplazování povolené

Co nejvíce otevřete ústa a co nejdále vyplázněte jazyk směrem dolů, lícní kosti směřují vzhůru. Tím zpevňujete krk, obrysy kolem rtů, zvedáte tváře, eliminujete kruhy a váčky pod očima, vylepšujete oblast dolní čelisti. Vydržte několik vteřin, opakujte 10x.

Žehlička na čelo

Na čelo položte obě dlaně k sobě nebo propleťte prsty. Vytahujte čelo směrem nahoru, chvíli vydržte, povolte. Ruce svěste. A znovu opakujte, alespoň 10x.

Pro hezčí rty

Velmi jednoduchý a přitom efektivní cvik, který pomáhá vyhladit vrásky kolem úst, od vás chce, abyste našpulili rty. Vzpomeňte si, jak se pusinkují malé děti a máte jasno. Cvik lze vylepšit ještě kmitáním horního rtu. Vydržte několik vteřin, opakujte alespoň 10x.

Kukadla jako zrcadla

I na vrásky kolem očí existuje celá řada cviků, nejjednodušší je kulit oči. Pomalu je hodně otevřete a držte několik vteřin, pomalu uvolňujte. Cvičte skutečně pomalu, to je zásadní. Opakujte 10x.

Nebo zkuste tohle: Z ukazováčku a prostředníčku udělejte véčko jako vítězství, otočte ho o 90 stupňů a položte kolem očí (ukazováček vedle vnějšího očního koutku, prostředníček na lícní kost). Pracujte s oběma rukama. Prsty držte na místě, přitom vykulte kukadla. Pak oči pomalu přivřete, pomalu otevřete... Při přivírání zvedejte spodní víčko. Cvik usnadní, když ho budete provádět v souladu s dechem. Opakujte aspoň 10x.

Proti dvojité bradě

Zkuste například tento cvik: Podívejte se na sebe do zrcadla, rty držte u sebe, totéž platí pro zuby (ale neskřípejte jimi). Jazyk pevně přitlačte na horní patro. Několik vteřin vydržte, uvolněte. Opakujte aspoň 10x.

Zdroj: youtube, jamanetwork.com, simyoga.cz, is.muni.cz, hopkinsmedicine.org

Související články