Nejlepším a nejběžnějším způsobem, jak si vyrobit domácí hnojivo, je kompostování. Do kompostu totiž zužitkujete většinu organických odpadů z kuchyně a zahrady. Odměnou vám bude kompletní hnojivo s vlastnostmi podobnými kupovanému kompostu. Problém ale nastává, když nemáte zahradu, a kompost si tak nemůžete dovolit. Nemusíte ale zoufat, protože možností, jak si domácí hnojivo vyrobit, je celá řada!

1. Hnojivo z kávového lógru na jahody a rajčata

Kávová sedlina zvyšuje obsah dusíku v půdě, což podporuje růst listů rostlin. Po přípravě kávy tedy nevyhazujte sedlinu. Místo toho ji nechte vyschnout, aby se předešlo plesnivění, a pak ji rovnoměrně rozprostřete po povrchu půdy kolem rostlin. Sedlina také pomáhá při odstraňování škůdců, jako jsou mravenci a slimáci.

Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Venkovní rostliny mohou být hnojeny kávovou sedlinou až čtyřikrát ročně.

2. Hnojivo z banánových slupek pro sílu a odolnost

Banánové slupky jsou bohaté na draslík, který je důležitý pro kvetoucí a plodící rostliny. Nakrájejte banánové slupky na malé kousky a zahrabte je do půdy kolem vašich rostlin, nebo z nich připravte několikadenní nálev.

3. Hnojivo z droždí pro rychlejší růst

Pro pokojovky je také učiněným zázrakem hnojivo z droždí s troškou cukru nebo i cukr samotný. Z droždí a cukru zadělejte kvásek jako při pečení, tedy v troše teplé vody rozmíchejte balíček kvasnic s lžící cukru a nechte odstát. Pozor, kvásek vzkypí, tak ať vám neuteče. Kvásek řeďte vodou v poměru 1 : 5 a použijte místo zálivky.

Podívejte se na videonávod, jak vyrobit hnojivo z droždí:

Zdroj: Youtube

4. Hnojivo ze skořápek k rajčatům a paprikám

Omyjte skořápky, rozmačkejte a přidejte je do půdy k rajčatům, paprikám nebo salátům. Právě tyto rostliny ocení vysoký přísun vápníku. Jako hnojivo se dá použít dokonce i voda z vařených vajec. Je škoda ji vylévat. Nechte ji vychladnout a použijte při zalévání pokojových květin.

5. Hnojivo z kopřiv i jako ochrana proti mšicím

Za zázračné hnojivo zahrádkáři považují také výluh z kopřiv, který je bohatý na dusík a další látky. Čerstvě natrhané listy kopřiv natrhejte, nebo nařežte na menší kusy a v nádobě dolijte cca deseti litry dešťové vody. Takto připravenou směs nechte odstát přibližně dva týdny na místě, kde nebude vadit její silné aroma. 

Jakmile voda ztmavne a přestane se tvořit pěna, je hnojivo hotové. Půl litru výluhu nařeďte s 10 litry vody a zalévejte rostliny 1-2x týdně. Účinné je také proti mšicím, proto pokud se na rostlinách objeví, hnojivo pomocí rozprašovače aplikujte přímo na rostliny. 

6. Univerzální hnojivo z popelu

Dřevěného popela se nezbavujte. Je totiž plný minerálních látek, které půdě prospívají. Popel můžete rovnou nasypat na záhony, nebo jej přidávat do kompostu.

7. Hnojivo z brambor nejen na orchideje

Jakmile brambory oškrábete, uchovejte slupky. Pro výrobu hnojiva vám budou stačit slupky z 10 brambor a 2 litry vody. Slupky pokrájejte na menší kousky a přiveďte k varu. Povařte asi 10 minut a nechejte vychladnout. Slijte přes cedník a používejte jako hnojivo. Nejlépe se po tomto hnojivu daří orchidejím.

I když jsou domácí hnojiva ve formě zálivky určitě vhodná, ani s nimi to nepřehánějte. U strádajících rostlin nechte raději substrát jen natáhnout potřebné tekutiny a nenechávejte přebytečnou vodu v misce či krytce květináče. Při oživování buďte trpěliví. Někdy rostlině trvá poměrně dlouho, než se opět zazelená.

Zdroj: dmp.cz, nasezahrada.com

Související články