Největší výhoda pákového kávovaru je v tom, že si připravíte kávu na míru. Je rozdíl, zda chcete espresso, lungo, ristretto, cappuccino, nebo latte macchiato. Základem všech je poctivá dávka espressa. A nevýhody? Zkraje to chce zkoušet, co vám bude nejvíce chutnat. Plus počítejte s náročnější údržbou.
Latte art je zábava a svatý Valentýn za dveřmi. Pojďte se naučit "kreslit" srdíčko, stačí se vyvarovat nejčastějších chyb:
Čistota především
Pracujte s dokonale čistou pákou, s čištěním pomůže takzvaný odklepávač a štětec. Ale pro začátek si vystačíte s prsty a vodou. Pozor, zbytky kávy nemají být ani na okrajích páky, ani na hlavě. Hlava kávovaru musí být také perfektně čistá, propláchněte ji.
Nezapomeňte: Když připravujete kávu, hlava kávovaru je pěkně žhavá, má kolem 100 °C. Pokud na ní zůstanou zbytečky staré kávy, přepálí se, což negativně ovlivní výslednou chuť nové kávy.
Co má být nahřáté
Teplo je důležité nejen v zimě. Vždy je třeba nahřát samotný pákový kávovar, jeho páku a rovněž šálky. Některý kávovar umí všechno, včetně nahřátí hrnků, což slibuje dvojí výhodu. Dojde k nahřátí prázdného šálku a současně tato plocha udrží po určitou dobu i teplotu už připravené kávy v hrnku. A kde to není, pomůžete si horkou vodou. Což se hodí i v případě neohřívané hlavy, i s tím se lze setkat. Ale stačí nechat několik vteřin protékat horkou vodu skrz hlavu (což stejně budete dělat při proplachu), páku a pod to dát šálky.
1. odbočka – příslušenství kávovaru
Pákové kávovary jsou běžně vybavené několika pomůckami. Kromě páky jde o takzvaný tamper neboli pěchovadlo kávy, sítka, hodí se i nádobka na napěnění mléka (řada kávovarů disponuje tryskou na napěnění mléka). Časem si třeba pořídíte i váhu s přesností na 0,1 g, zmiňovaný odklepávač a jiné vychytávky.
Meleme, pěchujeme, čekáme
Kávová zrnka namelte těsně před přípravou kávy (některé pákové kávovary mají integrovaný mlýnek). Nejen druh kávy, ale také její uchovávání a následně hrubost mletí a množství jsou zásadní pro lahodný výsledek.
Kávu v páce upěchujte tamperem ve vodorovné poloze. Kdybyste měli v páce namletou kávu připomínající šikmou plochu, pak voda projde kávou nerovnoměrně, což opět ovlivňuje výsledek. U pákového kávovaru tedy řešíte výběr kávy, hrubost mletí a množství kávy, ostatní má zajistit přístroj (teplota a tlak vody, rovnoměrnost extrakce).
2. odbočka – jakou používat kávu
„Vybírejte vždy kávu, u které je známá země původu, odrůda, způsob zpracování a především datum pražení. V ideálním případě by neměl být starší dvou týdnů,“ upozorňuje Václav Mlčoch, zástupce značky Sage.
Kde kávová zrnka neuchovávat? Nejvíce jim vadí vzduch, světlo a vlhkost. Proto je nedávejte do chladničky, hrozí pronikání jiných pachů z potravin a také vlhkosti. Zrnka kávy skladujte ve vzduchotěsném neprůhledném obalu, na chladnějším místě.
Zdroj: dokonalakava.cz, lazenskakava.cz, makava.cz, Sage