Každý ví, že do záchodu patří obsah našich střev a močového měchýře plus toaletní papír. Tak se tím řiďme a do klozetu neházejme ani nelijme chomáče vlasů, zbytky jídel a oleje z kuchyně nebo ředidla a jiné. Včetně vlhčeného toaleťáku, o němž výrobce tvrdí, že je rozložitelný, pokud to nemá podložené seriózním testem. Jak to vše souvisí s efektem krátkozrakosti? Vysvětlení najdete na konci článku.

Tohle je patrně jediný případ, kdy záchodu nebude vadit plast, naopak mu pomůže:

Zdroj: Youtube

Dá se šetřením vodou ucpat klozet?

Nad vším, co více či méně často dáváte do záchodu (a neměli byste), se zkuste zamyslet z pohledu úsporných splachovacích toalet. Je super šetřit vodou a splachovat třeba 4,5 litry. Ale od menšího množství a proudu vody většinou chceme spláchnout to, co dříve. Což už se nemusí podařit stejně dobře.

Co do záchodu nepatří

Seznam zakázaných odpadků, s nimiž si vaše toaleta a potrubí nemusí poradit, je dlouhý, připomeňte si to nejhorší:

  • zbytky z kuchyně včetně olejů a tuků
  • vlhčené ubrousky, ruličky od toaleťáku
  • hygienické potřeby (uchošťoury, kondomy, zubní nitě…)
  • léky a léčebné pomůcky (vadí i kontaktní čočky)
  • technické oleje, barvy, rozpouštědla a další chemikálie
  • chomáče vlasů, chlupů i podestýlka pro kočky

Pozor na mini odpad, přesto vadí

Kontaktní čočky, ať už je používáte často, nebo výjimečně, někdy doslouží. Protože se z větší části vyrábí z plastu a nejsou biologicky odbouratelné, do záchodu nepatří. Jinak by se dostávaly v podobě mikroplastů do našich vod a v podobě kalu z čističek na naše pole a následně pak do potravního řetězce zvířat a pak i lidí.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Čím se vám povedlo ucpat záchod?

info Hlasování bylo ukončeno.
Zbytky jídel z kuchyně. 45 %
Vlastně ani nevím. Ale povedlo se. 55 %
Vlhčenými ubrousky, o nichž výrobce tvrdil, že jsou splachovatelné. 0 %
Hlasovalo: 11

Nevylévejte do záchodu oleje a tuky z kuchyně

Zbytky jídel vyhoďte do směsného nebo tříděné odpadu, jinak budete podporovat potkany v kanalizaci. A současně i potenciální „trombózu“ kanalizačního potrubí. Například oleje fungují jako lepidlo, v potrubí vznikají mastné krusty.

Použitý jedlý olej či jiný jedlý tuk sbírejte do plastových lahví a vyhoďte do speciální popelnice, mapu těchto popelnic najdete tady. Případně do směsného odpadu. Anebo ho odvezte do některého sběrného dvora.

Žádné chemikálie a léky

Do záchodu nevylévejte ani zbytek barvy z malování nebo ředidla, případně starý motorový olej. Tady se dočtete, že můžou vytvářet nebezpečné plyny a negativně ovlivnit i čištění vod. Tyhle nebezpečné složky odpadu patří do sběrných dvorů. A prošlé nebo nepoužívané léky odneste do lékárny.

Nevhazujte vlhčené ubrousky, uchošťoury a jiné pomocníky

Jednorázové vlhčené ubrousky se vyrábí například z netkané celulózy. A i když neucpou záchod, může se jim to podařit někde v kanalizaci. Jakmile se nahromadí mraky těchto oblíbených pomůcek, hrozí dokonce i prasknutí kanalizace. Stejně tak můžou jednorázové vlhčené ubrousky poškodit technologii čištění odpadních vod. Podobný nešvar představují vlhčený toaleťák, uchošťoury či hygienické vložky.

Co spojuje vlasy a dentální nitě?

Jsou tenké, přesto záchodu a potrubí vadí. Vlasy i chlupy se rády shlukují, vytváří chomáče, na něž se velmi dobře chytají další nečistoty. Dentální nitě se zase rozmotávají do podoby tenké pavučiny (sítě).

Navíc se dentální nitě vyrábí třeba z teflonu nebo nylonu, tedy z materiálů, jež nejsou biologicky odbouratelné. Je zpravidla otázka času, kdy a kde začnou dělat neplechu.

Efekt krátkozrakosti aneb Kdyby byla kanalizace a příroda jen vaše

Představte si, že bydlíte v místě, kde není kanalizace. Pak byste si museli vybrat mezi žumpou, septikem a čističkou odpadních vod. Za co si zaplatíte, to nebudete zbytečně ničit. Dáte si velký pozor, co do záchodu hodíte či vylijete. A jsme u takzvaného efektu krátkozrakosti, kdy člověk řeší jen to, co ho bezprostředně obklopuje, a "nevidí" dál.

Totéž platí pro přírodu – kdyby byla vaše, určitě ji nebudete ničit ani znečišťovat. Zkuste stejně přistupovat i k záchodu a odpadnímu potrubí.

Zdroj: trideniodpadu.cz, komwag.cz, idnes.cz

Související články