Rukodělná tvorba všeho druhu je v posledních letech na vzestupu. A paličkování je umění trpělivosti a šikovných rukou, ostatně podívejte se sami. V oblíbeném televizním magazínu se navíc dozvíte, jak trénovat paměť a kdy s tím začít.
Takhle vypadá paličkování pro začátečníky, podívejte se:
Kdo chce, ten může paličkovat
Paličkování pochází z 16. století a zjednodušeně řečeno jde o překládání nití. Abyste se naučili paličkovat, najděte si šikovnou lektorku a podobně naladěné dámy. Je to opravdu nejjednodušší a také motivující. Ale můžete to zkoušet i sami, pro začátek se doporučuje "mít v malíku" tři základní vzory.
Jaké pomůcky potřebujete
Věra Králová z Klubu kostomlatských krajkářek vysvětluje, že pro paličkování musíte mít herduli. To je válec, na kterém jste už určitě někdy viděli připíchnutou předlohu toho, co se bude paličkovat, nitě a paličky. Herdule se plní různými materiály, třeba pilinami. Důležitá je i velikost herdule, čím je větší, tím se dá vytvořit prostornější výrobek.
Krásná zábava
Paličkování je geniální, podporuje jemnou motoriku rukou, trpělivost, a když zvládnete základy, pak i fantazii. Výsledkem je krása, ať už si vytvoříte například náušnice, náhrdelník, šálu, límeček na šaty, obraz, ubrus nebo dekoraci. Co třeba zvoneček pro štěstí?
Co se během pořadu ještě dozvíte?
- Co je pro krajkářku nejsložitější.
- Které vzory jsou základní, a pozor: jeden z nich si můžete zkusit v přímém přenosu.
- Co dělat, když se vám při paličkování potí ruce.
- Jak se odhaduje délka nití, abyste se do nich nezamotali.
- Čím se paličkovaná krajka tužila dříve, čím dnes a kdy je lepší na tužidlo zapomenout.
- Jak paličkování souvisí s obuvnictvím.
- Ale i to, zda musí být nitě při paličkování volné, či raději utažené.
A protože se ochlazuje, uvařte si chutnou a zdravou pohankovou polévku. Je jednoduchá, levná, zahřeje a potěší váš žaludek i cévy. Nákupní seznam si snadno zapamatujete, když si současně osvojíte šikovnou techniku trénování paměti. Třeba tzv. palác paměti. Doporučujeme, hodí se vám v každém věku.