Psi mají svou přirozenou teplotu kolem 38 až 39 °C. Když tedy letní teploty stoupnou nad 25 °C, přirozené chlazení těla našich čtyřnohých kamarádů se stává zcela nedostatečným. Jedinou možností, jak se mohou zchladit, je skrz potní žlázy nacházející se na spodku pacek. Vy svému psovi ale můžete tuto situaci ulehčit. 

V největších vedrech se vyhněte dlouhým procházkám, aportování či jiným fyzickým aktivitám. Při aktivitě svalů se totiž až 80 % energie přeměňuje na teplo, což není žádoucí. Na procházky vyrazte buď brzy ráno, nebo večer, kdy není takové horko. Rozhodně nechoďte se psem po rozpáleném asfaltu. V parných dnech vyrazte do lesa nebo na polní cesty.

K přehřátí také přispívá nedostatek čerstvé vody. Vodu v misce byste pejskovi měli umístit na stinné místo a často ji měnit, aby vždy příjemně osvěžila a byla nezávadná. Úlevu může psům dopřát i speciální chladicí podložka. 

Psa s podsadou nenechte zbytečně stříhat. Možná si myslíte, že psovi ulevíte, ale opak je pravdou. Srst je jako bariéra, která psa chrání před vnějšími vlivy a ovlivňuje i jeho termoregulaci. Psy s hustou srstí složenou z krycí srsti a podsady také nestříhejte, pouze pravidelně vyčesávejte. Vzduch mu pak bude skrz srst proudit a ochlazovat ho.

Pokud máte doma psího „vlasáče“ – například jorkšírského teriéra, můžete ho stříhat dle libosti a do jeho termoregulace nijak negativně nezasahujete. 

Zbystřit by měli také všichni majitelé naháčů, ale nejen ti. Slunce může způsobit i na krátko ostříhaným pejskům, popřípadě těm, kteří mají po chirurgickém zákroku lokálně vyholenou srst, popáleniny. Psím naháčům pořiďte speciální krémy na opalování.

Podívejte se na praktické tipy k ochlazení psa níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak poznat přehřátého psa?

Přehřátého hafana poznáte snadno – rychle a usilovně dýchá, sliní, má horký čenich, zarudlé spojivky, vyvalené oči, je neklidný, nervózní, později dezorientovaný. Pokud u něj zaznamenáte tyto symptomy, neváhejte a začněte jednat.

V momentě, kdy je apatický a zvrací, je již v ohrožení života. Pokud nevíte, jak v takové chvíli zasáhnout, věřte, že to není nijak složité. 

Ze všeho nejdřív začněte pejska postupně ochlazovat. Nikdy ho nepolévejte ledovou vodou! V ideálním případě si namočte ručník nebo žínku a pomalu pejska omývejte. Začněte třeba u tlapek, kde má potní žlázy, poté přejděte k břichu, tříslům a zbytku těla.

Ovívejte ho, aby kolem něj proudil vzduch. Dejte mu napít chladné vody a položte ho do stínu. Hned, jak se vám podaří pejska trochu stabilizovat, vyhledejte lékaře.

Zdroj: zbozi.cz, svetkrmiv.cz

Související články