I když neštípou, nebodají, nebzučí ani nepřenášejí žádné nemoci, mohou vám tito nenápadní motýlci pěkně znepříjemnit život a nadělat doma pohromu. Tyto nevítané hosty nejčastěji najdeme ve spíži, kde se živí suchými potravinami, jako jsou mouka, obilniny a sušené ovoce. Nepohrdnou ani rýží, strouhankou, cereáliemi, instantními polévkami či kořením.

Larvy potravinových molů jste si domů nejpravděpodobněji přinesli z obchodu. Další cestu si najdou od sousedů, pokud bydlíte v bytovém domě. Dokážou prolétnout větracími šachtami a usadit se co nejblíž ke zdroji potravy. A jak se zbavit molů?

1. Zkontrolujte nákup

Když si přinesete domů nákup, vyberte z něho potraviny, které molům chutnají, a důkladně je zkontrolujte. Pod drobnohledem mějte sáčky s moukou, cukrem, rýží, luštěninami, strouhankou či jinými sypkými potravinami. Moli také nepohrdnou piškoty, sušenkami, čokoládou či ořechy. Sypké potraviny otevřete, prohlédněte a pak přesypte do dobře uzavíratelných a průhledných dóz.

2. Vyčistěte důkladně spíž

Nejdůležitějším krokem v boji proti molům je kompletní vyčištění spíže. Vyjměte všechny potraviny a pečlivě vysajte každý koutek, zvláště štěrbiny a místa za policemi. Použijte směs vody a octa nebo dezinfekční prostředek a důkladně otřete všechny povrchy. Tím odstraníte nejen zbytky potravin, ale i feromony, které přitahují další moly.

3. Kontrola a skladování potravin

Projděte všechny uskladněné potraviny a zkontrolujte, zda na nich nejsou známky nákazy. To, že se dostali moli do některé z potravin, poznáte podle typické drobné bílé pavučiny, chomáčků, jemných hedvábných vláken utkaných housenkami, a zbytků zámotků. Při jakémkoliv nepatrném náznaku jejich přítomnosti napadené potraviny ihned vyhoďte.

Další osvědčené rady proti potravinovým molům najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

4. Přidejte pasti

Preventivní opatření představují prostředky proti molům. Kvůli možnému kontaktu s potravinami vybírejte ale ty bez obsahu insekticidů, zdravotně nezávadné a bez vůně. Nejlepším tipem jsou speciální papírové lepicí proužky, tzv. mololapače, které jsou napuštěné feromony. Ty vydávají vůni, která láká samčí moly. Hmyz, který se na ně nachytá, se přilepí a umře.

Babské rady na odstranění molů přírodní cestou

Bobkový list: Rozložte bobkové listy mezi potraviny. Jejich silná vůně odpudí moly. 

Hřebíček a skořice: Tyčinky skořice nebo hřebíčku rozprostřené po policích vytvářejí odpuzující aroma, které není molům příjemné.

Sušená levandule: Kromě příjemné vůně může levandule také odpuzovat moly. Můžete použít malé sáčky sušené levandule nebo zavěsit větvičky levandule do prostoru.

Zdroj: pasti.cz, idnes.cz

Související články