Dřez patří mezi nejšpinavější místa v kuchyni. Umývají se v něm všechny možné suroviny a použité nádobí a jen málokdo si hned poté dá práci s jeho důkladným čištěním.

Výsledkem pak mohou být nejen množící se mikroorganismy, ale také nevzhledné zaschlé skvrny či vodní kámen. S následujícími radami se ale váš dřez bude třpytit jako nový.

Jak vyčistit nerezový dřez

Nerezové dřezy jsou nejprodávanější. Jejich nevýhodou ovšem je, že se v nich snadno usazují nečistoty, vodní kámen a jsou na nich vidět kapky vody. Na čištění nikdy nepoužívejte písek nebo přípravky s chlorem. Použijte prostředky určené na čištění nerezových povrchů.

Užitečným pomocníkem je i jedlá soda. Tu jednoduše nasypte do dřezu a navlhčenou houbičkou rozetřete. Po několika minutách ji za pomoci rozprašovače přestříkejte octem, který odstraní i vodní kámen, a navíc působí jako účinná dezinfekce. Octem nebo citronovou šťávou pak můžete povrch dřezu přeleštit. 

Jak vyčistit nerezový kuchyňský dřez jako profesionál? Podívejte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak vyčistit granitový dřez

Granit, tedy směs drcené žuly a pryskyřice, se udržuje snadno. Vyhněte se prostředkům s chlorem či hydroxidem sodným a koncentrovaným bělicím prostředkům.

Většinu běžných skvrn, mastnot a nečistot zvládnete odstranit hadříkem nebo houbičkou na nádobí. Pokud nebudou stačit, vezměte si na pomoc ocet. Naneste ho na houbičku a roztírejte.

Ten je vhodný i na vodní kámen, stejně jako citronová šťáva. Nejlepší prevencí proti skvrnám je nenechávat ve dřezu nádobí a po každém použití vytřít dřez do sucha.

Jak vyčistit keramický dřez

Keramika je velmi hygienická a odolná vůči barevným roztokům z potravin. Její největší předností je, že dřez nemusíte pravidelně čistit a nejspíš se vám v něm příliš nečistot neusadí.

Pokud ano, bohatě si vystačíte s jemnou houbičkou či utěrkou z mikrovlákna a obyčejným prostředkem na nádobí. Jednou týdně pak stačí dřez umýt tekutým prostředkem na vany a umyvadla.

Zdroj: sanitino.cz, in-duro.cz

Související články