Ještě než se vrhnete do samotného mytí, odkliďte nejdřív květináče a dekorace z parapetu, ať vám při úklidu nepřekáží, vymeťte prach a pavučiny z rohů u oken a nezapomeňte očistit žaluzie a garnýže – když to necháte až na závěr, zbytečně si zaprášíte už vyleštěná okna.

Na mytí oken se také vrhněte, až když nehrozí, že teploty budou pod bodem mrazu. Přípravky na mytí oken v takové zimě totiž ztrácí svoji účinnost. Ideální ale není ani slunečné počasí, protože díky paprskům přípravky do vody rychle schnou a vytváří šmouhy. Sledujte proto pečlivě předpověď počasí a na okna se vrhněte, až když bude venku víc než 5 °C a zataženo.

Studená, nebo horká voda?

Se studenou vodou byste toho moc nezmohli – na mytí si natočte do kbelíku pěkně teplou vodu. Ale pozor! Bohatě stačí, když bude mít kolem 30 °C. Příliš horká voda totiž snižuje účinnost saponátu.

Jak je to s Jarem?

Jestli jsou okna špinavá jen trochu, vystačíte si s čistou vlažnou vodou. Pokud jsou na nich ale nánosy špíny za celý rok, použijte raději čisticí prostředek. Každému vyhovuje něco jiného. Spousta lidí používá obyčejný saponát na mytí nádobí. Ten skvěle odmašťuje a uvolňuje nečistoty, takže okno zbaví i větší vrstvy špíny. Sklo navíc krásně vyleští.

Na rozdíl od prostředků na bázi alkoholu ale z okenní plochy nevyprchá a vytvoří na ní neviditelnou vrstvu, která na sebe pak může vázat další nečistoty. Speciální přípravky na mytí oken rychleji schnou a navíc na skle vytváří takové podmínky, které odpuzují nečistoty a pomáhají třeba dešťové vodě rychleji stékat.

Okna můžete vyčistit i pomocí parního čističe. Podívejte se, jak je to jednoduché, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte babské rady na mytí oken

Ocet

Zkuste umýt okna octovou vodou. Stačí přidat asi hrnek octa do 1 litru vody. Nečistoty půjdou snadno umýt, sklo se odmastí a bude se lesknout.

Pudink

Sáček pudinku rozpusťte v 5 litrech vody a tímto roztokem umyjte okna. Nebudete tomu věřit, ale pudinkový roztok krásně vyčistí sklo.

Noviny

Nakonec okna přeleštěte novinami. Nepouští chlupy, takže sklo zůstane čisté a lesklé. 

Zdroj: pksokna.cz, westwing.cz

Související články