Na čištění skel sprchového koutu je nejjednodušší zakoupit hotové přípravky ve spreji. Jejich účinnost je vysoká, ale toto řešení má své nevýhody. Většina těchto typů čisticích prostředků obsahuje vysoce žíravou kyselinu chlorovodíkovou, která často zhoršuje příznaky alergií. A co víc, nesprávně používané odvápňovací prostředky mohou sklo ve sprchovém koutě poškodit.

Domácí metody čištění sprchového koutu jsou stejně účinné, ale rozhodně ekologičtější. Čisticí prostředky připravené doma mají na rozdíl od koupených plných chemických látek zcela přírodní složky, díky nimž jsou zdravotně a ekologicky nezávadné a doporučují se pro alergiky.

Pořiďte si stěrku

Ušetřete si práci díky stěrce. Po každém osprchování věnujte pár vteřin tomu, že ze stěn sprchového koutu setřete vodní kapky stěrkou nebo jemným hadříkem. Řada sprchových koutů je v tomto směru velmi nápomocná. Jejich povrchy jsou ošetřeny speciální vrstvou, která vodní kapky odpuzuje, a ony z velké části odtečou do odpadu a nečistoty vezmou s sebou. 

Podívejte se, jak vyčistit sklo sprchového koutu, níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak vyčistit sprchový kout bez chemie

Vyhněte se agresivním mycím prostředkům (mohou poškodit citlivé ochranné vrstvy) a drsným kartáčům (mohou poškodit povrchy). K běžné očistě obvykle stačí octový roztok. V poměru 1 : 3 (ocet : vlažná voda) jej namíchejte do nádoby s rozprašovačem a naneste na povrchy. Ocet nechte působit 10 až 15 minut. Pak opláchněte a povrchy vyleštěte. 

Pokud vás navštívila plíseň nebo jsou mapy vodního kamene většího rázu, vezměte si na pomoc i polévkovou lžíci jedlé sody, kterou smícháte s vodou, kapkou octa nebo ekologického saponátu. Vytvořte pastu, kterou naneste na problematická místa a nechte působit zhruba 15 minut, poté měkkým kartáčkem „vydrhněte“, vše spláchněte a vysušte.

Zdroj: koupelny-ptacek.cz, lansanit.cz

Související články