Proč je pro nás hmyz tak důležitý? Opylovači jako včely, čmeláci, motýli a někteří brouci jsou nezbytní pro ovocné stromy a keře. A pak jsou tady škvoři, berušky, zlatoočka nebo ploštice, které vás zbaví nechtěných škůdců. Čistě ekologicky a bez postřiků. A protože hmyzu v přírodě rapidně ubývá, postavte mu hmyzí hotel, který broučkům poskytne bezpečné útočiště, kam mohou klást vajíčka a dále se rozmnožovat. 

Návod, jak snadno vyrobit hmyzí hotel

Postavit hmyzí hotel není složité a většinu potřebného ke stavbě najdete v přírodě. Budete potřebovat:

  • dřevotřísku/desky/prkna – co zrovna máte po ruce
  • kus pletiva
  • šroubky/hřebíky
  • vrtačku
  • různé druhy přírodnin – šišky, kůru, suchou trávu, klacíky, suchá stébla, špalíčky, fantazii se meze nekladou, jen dbejte na to, aby se jednalo skutečně o přírodní materiál
  • keramický květináč
  • tvárnice

Další tipy na výrobu hmyzího hotelu najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Nejprve připravte základ domečku

Základem každého hmyzího domečku je konstrukce opatřená střechou. Měla by být z přírodních materiálů, a neměla by se proto ošetřovat laky ani jinými nátěry. Její základ představuje obdélník. Potřebovat budete vždy dvě stejně dlouhé desky na podlahu a strop, dvě stejně dlouhé desky na bočnice a další dvě desky na střechu.

Ideální je vše stáhnout k sobě šroubky, pokud ale pracujete jen s prkýnky, tloušťka vám to samozřejmě nedovolí. Pak si stejně dobře vystačíte s hřebíky a kladivem. Na základní konstrukci stejným způsobem připevníme střechu. Ta je důležitá, aby do domečku nezatékalo. 

Rozdělte domek na jednotlivé pokojíčky

Odměřte si šířku mezi stěnami základní konstrukce a podle změřené míry připravte rozdělovací desky. Desku dejte do výšky, jakou si přejete, a přidělejte skrz boční stěny napevno. Pokojíčky se dají vždy ještě volně přepažit a vytvořit menší útulné komůrky. Vše je na vaší fantazii.

Zabydlete pokojíčky

Zde platí pravidlo: čím více typů výplně použijete, tím více druhů hmyzu do domečku přilákáte. Proto se nebojte udělat domeček pestrý. Nasbírejte klacíky, které pak nalámete, šišky, polínka, slámu, suché stvoly, stonky slunečnice, mech, kůru, ulity šneků apod.

Stejně dobře jako výplň upotřebíte lýko, duté cihly či obrácený keramický květináč vyplněný suchou trávou nebo provrtaná dřevěná polínka, kdy otvory mají mírný spád směrem ven. To proto, aby se v nich po dešti nedržela voda.

Koho na co přilákáte?

Hmyzí hotely lákají k ubytování zejména samotářský hmyz, proto není žádným překvapením, že nejčastějšími obyvateli hmyzích hotelů bývají včely samotářky. Ty velmi ocení nejrůznější hluboké skuliny, do nichž kladou vajíčka a následně ukládají i potravu pro budoucí larvy. Radost jim uděláte dřevy s vyvrtanými otvory, dutými stébly a dalšími dutinkami. Možná se k nim do sousedství nastěhují i pestřenky.

Mezi první zájemce o ubytování v přízemí budou zajisté patřit škvoři. Potěšíte je šiškami, suchou trávou a slámou, kterou vycpete keramický květináč umístěný dnem vzhůru společně se suchým listím. Noční lovec škvor, možná vás to překvapí, loví jednak mšice, jednak vlnatky a svilušky a další drobný hmyz a jeho vajíčka.

Další pomocník, který si rád rozbalí kufry ve vašem hotelu, bývá zlatoočko. V pokoji má nejraději šišky, kůru či nalámané větvičky. Vy si ho budete cenit za hubení mšic a roztočů. Děti milují berušky, proto nezapomeňte na pokojíček i pro ně. Poděkují vám za suchou trávu či listy.

Zdroj: zelenadomacnost.com, obi.cz, ireceptar.cz

Související články