Stručný souhrn z článku

  • Vánoční koledy a hity mají fascinující historii, od "Tiché noci" přes "Jingle Bells" až po české tradice.
  • "Tichá noc" vznikla v Rakousku kvůli porouchaným varhanám, "Jingle Bells" byla první písní zpívanou ve vesmíru.
  • České koledy mají bohatou historii, spojenou s díly jako Michnova Vánoční mše a Jistebnický kancionál.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
 
 
 

Vánoce jsou časem plným tradic a jednou z nejdůležitějších je hudba. Koledy a vánoční hity jsou nejenom melodickým pozadím svátků, ale často se za jejich notami skrývají zajímavé a někdy až neuvěřitelné příběhy. Od tradičních českých koled, jejichž původ se ztrácí v dávných staletích, až po moderní hity, které zní z rádií po celém světě.

Zdroj: Youtube

Za Tichou nocí stojí porouchané varhany

Nejznámější vánoční píseň "Tichá noc" má svůj původ v malém rakouském městečku Oberndorf. V roce 1818 se zde krátce před Vánoci porouchaly varhany, což donutilo varhaníka Franze Xavera Grubera zhudebnit báseň farářova pomocníka Josepha Mohra pro kytaru. Píseň nejprve nezískala velkou pozornost, ale její šíření se změnilo, když ji objevil varhanář Karl Mauracher. Díky němu a rodině Strasserů, kteří ji zpívali na vánočních jarmarcích, se "Tichá noc" rozšířila až do Ameriky, kde se stala ikonickým vánočním hitem, zvláště poté, co ji nazpíval Bing Crosby.

Jingle Bells - píseň z kosmu

Další ikonickou vánoční písní je "Jingle Bells", kterou vytvořil americký učitel James Lord Pierpont v Medfordu v 50. letech 19. století. Původně byla zamýšlena jako píseň k díkůvzdání a její původní název byl "One Horse Open Sleigh". Z Medfordu, proslulého svými závody na saních, se píseň rychle rozšířila a stala se vánočním standardem, částečně díky nahrávkám Binga Crosbyho. "Jingle Bells" vstoupily do historie jako první píseň zpívaná ve vesmíru, když ji astronauti Gemini 6 zahráli na foukací harmoniku, čímž překvapili kontrolní centrum NASA.

Christmas Song - v Americe populární, u nás neznámá

Na rozdíl od těchto celosvětově známých hitů, "Christmas Song" je milovaný především v USA, kde je považován za druhou nejslavnější vánoční píseň hned po "Tiché noci", zatímco v Evropě není tak rozšířený. Tuto píseň vytvořili v roce 1944 Mel Torme a Bob Wells během horkého léta, paradoxně ve snaze ochladit se myšlenkami na zimní čas. Píseň se do širokého povědomí dostala díky Natu Kingu Coleovi, který ji nahrál v roce 1946. "Christmas Song" se rychle stal nezbytnou součástí amerických Vánoc a je zajímavé, že i přes svou popularitu v USA v Evropě zůstává méně známý.

České koledy a jejich historické kořeny

Kolem českých vánočních koled se vine bohatá historie. Píseň "Ježíš, náš spasitel", známá díky nahrávce Bratrů Ebenů s Martou Kubišovou, má svůj původ v Jistebnickém kancionálu, jedné z nejvýznamnějších památek českého středověku. Tento kancionál dokládá, že mnohé vánoční koledy mají kořeny v dávné minulosti a byly uchovávány generacemi. V 17. století pak Jednota bratrská přispěla k rozšíření českých kancionálů, ve kterých lze nalézt i takové perly jako "Narodil se Kristus Pán, veselme se", píseň staršího data vzniku, odvozenou z latinské duchovní písně "Ave hierarchie coelestis" ze 13. století.

Adam Michna z Otradovic, český barokní skladatel, se v oblasti vánočních koled může pyšnit titulem "hitmaker". Jeho Vánoční mše, která byla zkomponována o 150 let dříve než známá mše Jakuba Jana Ryby, je významným dílem českého vánočního repertoáru. V této mši Michna cituje nápěv písně "Již Slunce z Hvězdy vyšlo" od Karla Holana Rovenského. Michnova díla, jako jsou "Chtíc, aby spal" nebo "Vánoční magnét a střelec" a "Vánoční kolíbka a kolíbání", jsou dokladem jeho mistrovského umu v tvorbě vánočních melodií. Pro ty, kdo se zajímají o českou vánoční hudební tradici, je Michnův zpěvník cenným zdrojem a inspirací pro domácí vánoční zpívání.

Tradice českých vánočních koled je nejen hluboká, ale i pestrobarevná. Písně jako "Ježíš, náš spasitel" nebo Michnovy koledy připomínají slavnostnost a duchovní hloubku Vánoc. Tyto písně nejsou jen prostým zpíváním; jsou odrazem kultury, historie a duchovního odkazu, který je předáván z generace na generaci. V dnešní době, kdy jsou Vánoce často vnímány jako čas spíše komerční, nabízejí tyto staré koledy připomenutí pravého významu a krásy těchto svátků. Ať už jsou zpívány v rodinném kruhu, nebo na vánočních koncertech, mají schopnost přinést do našich domovů pokojnou a slavnostní atmosféru.

Co znamená koleda?

Když se dnes řekne "koleda", většina lidí si představí vánoční písně a melodie. Slovo "koleda" má však původ v latinském "calendae", což označovalo první den v měsíci. Postupem času slovo získalo více významů a od 14. století se používalo i pro dary, které si lidé dávali navzájem. Tradice koledování, tedy chodit od domu k domu a zpívat písně výměnou za občerstvení nebo drobné dary, je stará jako samotné Vánoce a přetrvává dodnes. Každá koleda, ať už stará, či nová, nese v sobě kousek historie a odráží kulturu, ze které vzešla.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, classicpraha.cz