Stručný souhrn z článku

  • Jmelí je poloparazitická rostlina, která roste na stromech a je schopna fotosyntézy. Je to vánoční symbol, považovaný za magický a léčivý.
  • Symbolika a tradice: Jmelí je součástí rituálů a pověr, symbolizuje ochranu, plodnost a štěstí. V křesťanské tradici je spojováno s příběhem Ježíšovy kolébky a kříže.
  • Léčivé vlastnosti: Využívá se v lidovém léčitelství i moderní medicíně pro regulaci krevního tlaku, cholesterolu a potenciálně při léčbě rakoviny. Jmelí má účinné látky v listech, ale jeho bobule jsou jedovaté.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

„Víte, že jmelí je cizopasník?“ „Jděte!“ Legendární „univerzální trialog“ z cimrmanovské hry Afrika sloužící k probuzení spícího sufléra říká o jmelí pravdu, ale jen napůl. Jmelí bílé je keřík z čeledi santálovitých, který roste v korunách jehličnatých i listnatých stromů. Úzké stálozelené větvičky s vejčitými listy vytvářejí charakteristický kulovitý tvar a na první pohled mohou připomínat ptačí hnízda.

Nejedná se ale o typického cizopasníka – označuje se jako poloparazitická rostlina, protože svému hostiteli sice odebírá důležité látky, ale zároveň je schopna fotosyntézy, a tak na něm není zcela závislá. Zajímavostí je, že jmelí stromu poskytuje i část vlastních látek, jež ho chrání před houbovými onemocněními i různými škůdci.

Jmelí sbírají zkušení stromolezci, kteří se pro něj vydávají až do výšky 20 metrů. Podívejte se, jak sběr probíhá:

Zdroj: Youtube

Symbol Vánoc

Legenda o jmelí jakožto magické rostlině pochází od starých Slovanů, jako významný symbol ho vnímaly také keltské a germánské národy. Jako rostlinu rostoucí ve vysokých výškách ho považovali za dar z nebes, zároveň bylo zelené a obsypané plody i během chladného zimního období. Navíc je prakticky nezničitelné – usychá až se svým hostitelem, což v případě některých druhů znamená délku života i stovky let.

Pozoruhodná rostlina se stala součástí obřadů, zavěšovalo se do domů jako ochrana před temnými silami a stalo se i symbolem plodnosti, rodinného štěstí a bohatství. S příchodem křesťanství vznikla nová pověst, podle níž bylo jmelí původně samostatně rostoucím stromem, z něhož Josef vyrobil pro Ježíška kolébku. Stejné dřevo poté bylo použito pro výrobu kříže, na němž byl Ježíš ukřižován. Strom se podle legendy studem rozpadl na malé větvičky, které přinášejí dobro.

Léčivé účinky

Velký význam mělo jmelí i v lidovém léčitelství, v medicíně se ostatně využívá dodnes. Obsahuje látky, které pomáhají regulovat krevní tlak a cholesterol a také rozpouštět usazeniny v cévách. Účinné jsou také v případě zánětů nervů a kloubů, je zkoumáno také jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

Účinné látky se nacházejí v listech, bobule jsou jedovaté. Užívání jmelí je ale nutné vždy konzultovat s lékařem, ovlivňuje totiž vstřebávání léků a v některých případech může vyvolat nežádoucí reakci organismu až otravu.

Co se říká o jmelí?

  • Jmelí zavěšené na Štědrý den nad sváteční stůl přinese do domu štěstí.
  • Největší moc má jmelí darované. Obdarovaného ochrání před nemocí a zajistí mu spokojenost.
  • Čím více kuliček větvička obsahuje, tím více štěstí přináší.
  • Jmelí splní přání každému, kdo ho zašeptá do první rozsvícené svíčky na vánočním stromku.
  • Větvička jmelí pod polštářem vám ve snu prozradí budoucnost.
  • Muž směl políbit každou ženu, která procházela pod zavěšeným jmelím.
  • Žena, kterou nikdo pod jmelím nepolíbil, zůstane celý rok sama.

Zdroj: www.denik.cz, www.kvetenacr.cz, hradec.rozhlas.cz