Přemýšleli jste někdy, jaký příběh se skrývá za vaším ranním šálkem kávy? Nebo proč v Itálii dávají přednost tmavě praženému espressu, zatímco ve Skandinávii vévodí filtrovaná káva? Naše kávová cesta vás provede různými kouty světa, kde každá země a region přispívá do velkého příběhu kávy svou jedinečnou kapitolou.

Střední a západní Evropa

Zdejší kavárny jsou křižovatkou různých kávových tradic. Ať už je to espresso, cappuccino, nebo klidně i instantní káva v Británii, každý si přijde na své. V Rakousku neodoláte vídeňské kávě se šlehačkou, zatímco ve Francii si dáte klasické café au lait. Tato rozmanitost odráží kulturní směs, která je pro tuto oblast tak typická.

Zdroj: Youtube

Jižní národy kávu milují

Espresso je králem jižní Evropy, kde kávová kultura sahá až do nejstarších kaváren v Římě. Italové, ale i Řekové, Španělé a Portugalci, mají k espressu zvláštní vztah. Zdejší káva je silná, tmavě pražená a často podávaná s něčím navíc – ať už je to led, mléko, nebo dokonce med.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Kterou kávu byste si dali nejraději?

info Hlasování bylo ukončeno.
kaffeost 1
Melange 2
Irská káva 1
Café au lait 1
Frappé 0
Café Bombón 0
Hlasovalo: 5

Severní Evropa ujíždí na filtru

Ve skandinávských zemích, kde dlouhé noci vybízejí k pití velkého množství kávy, dominuje především filtrovaná káva. Finové, Švédové a Islanďané si ji nejraději berou s sebou na výlety v termosce. Zajímavostí je švédský kaffeost, kdy se filtrovaná káva pije se sušeným sýrem.

Káva ve východní Evropě a dál

V zemích východní Evropy se setkáte s kávou, která je často s mlékem nebo jako espresso prodloužené vodou. Rusko přináší RAF, kávový nápoj s vanilkovým cukrem a smetanou, který se odlišuje od klasického cafè latte.

Zdroj: https://www.lazenskakava.cz, https://www.aromaniac.cz, https://www.kava-praha.cz

Související články