Mazanec je tradičním symbolem Velikonoc – svým kulatým tvarem má připomínat slunce a původně se jednalo o obřadní pečivo, k čemuž odkazuje kříž, který se do něj vykrajuje. Hospodyně ho pekly na Bílou sobotu a před zakrojením s ním chodily do kostela pro svaté pomazání. Odtud také pochází jeho název.

Co patří do mazance?

Variant mazanců existuje spousta. Upéct ho můžete ze stejného těsta jako vánočku, často ale bývá o něco bohatší – přidává se do něj více másla, vajec, rozinek i mandlí, někdy také smetana. Oblíbená je i tvarohová varianta a výborný je také mazanec z kvásku. Liší se i v použitém koření – obvykle nechybí vanilkový cukr nebo extrakt, do těsta lze přidat také citronovou či pomerančovou kůru, muškátový oříšek nebo kardamom. Místo rozinek můžete použít jakékoliv jiné sušené ovoce, třeba brusinky, švestky nebo meruňky.

Proč zkusit kefírový mazanec?

Díky kefírovému mléku je mazanec vláčný, nadýchaný a má svěží chuť. Do těsta se přidává místo klasického mléka – toho budete potřebovat jen trochu na kvásek. Kefírové mléko lze nahradit podmáslím, acidofilním mlékem nebo kyškou. Nezapomeňte zakysaný nápoj vyndat včas z lednice, aby měl před přidáním do těsta pokojovou teplotu. Na postup přípravy od kvásku až po samotné pečení se podívejte v našem videu:

Zdroj: VLM

Jak na to, aby mazanec nepopraskal a nespadl

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se mazanec nepovede, je málo propracované a vykynuté těsto. Hnětení vařečkou trvá minimálně 20 minut, pokud máte k dispozici robota nebo ruční šlehač s hnětacími háky, určitě ho použijte – ušetří vám spoustu času i práce. Těsto by mělo být pružné, kompaktní a hladké.

Po vypracování ho nechte kynout pod kuchyňskou fólií nebo navlhčenou utěrkou, aby na povrchu neoschlo. Po první hodině kynutí ho propracujte rukama a nechte znovu kynout 30-60 minut. Po vytvarování ho nechte kynout ještě další hodinu na plechu s pečicím papírem. Přikrýt ho můžete fólií nebo ještě lépe velkou miskou. Až poté ho potřete vajíčkem, posypte mandlemi a nastřihněte do kříže - díky tomu může z těsta unikat pára. Doporučená teplota i čas pečení se v receptech liší, v našem receptu se osvědčilo 160 ºC po dobu 35 minut v horkovzdušné troubě.

Kefírový mazanec

Doba přípravy: 30 minut příprava těsta, 3 hodiny kynutí, 35 minut pečení

Ingredience:

 • 250 g polohrubé mouky
 • 100 g hladké mouky
 • 50 ml mléka
 • 150 ml kefírového mléka
 • 65 g rozpuštěného másla
 • 60 g krupicového cukru
 • 1 sáček vanilkového cukru
 • 2 žloutky
 • 15 g čerstvého droždí
 • větší špetka soli
 • 40 g rozinek
 • 40 g loupaných sekaných mandlí
 • 1 rozšlehané vejce na potření
 • plátky mandlí na posypání

Příprava:

 1. Všechny ingredience si předem odvažte a připravte do mističek nebo šálků – bude se vám snáze pracovat. Vejce a kefírové mléko vyndejte z lednice, aby došly pokojové teploty. Mléko lehce ohřejte – nesmí být vroucí ani horké – příliš vysoká teplota by zničila kvasinky v droždí a těsto by nevykynulo. Na mírném plameni rozpusťte máslo a nechte lehce zchladnout, aby nebylo horké, ale zůstalo tekuté.
 2. Nejdříve si připravte kvásek. Do misky rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru z odváženého množství, zalijte teplým mlékem a přidejte lžíci mouky. Lehce promíchejte a nechte vzejít. Trvá to obvykle 10-15 minut. Během této doby se droždí aktivuje, objeví se bublinky, poté směs začne pěnit a zvětší svůj objem – na přesný postup se můžete podívat ve videu výše v tomto článku.
 3. Ve velké misce promíchejte mouku, větší špetku soli a krupicový a vanilkový cukr. Poté přidejte kvásek, žloutky a kefírové mléko. Vše promíchejte vařečkou, a jakmile se ingredience spojí, přidejte rozpuštěné máslo. Vařečkou nebo v robotu vypracujte pružné a kompaktní hladké těsto. Vmíchejte do něj rozinky i sekané mandle a ještě propracujte rukama.
 4. Misku s těstem přikryjte potravinářskou fólií nebo navlhčenou utěrkou, aby neoschlo. Nechte kynout přibližně 2 hodiny. Po první hodině ho propracujte rukama a nechte kynout ještě 60 minut.
 5. Vykynuté těsto přemístěte na velmi jemně pomoučněný vál, několikrát přeložte a poté vytvarujte do bochánku. Položte ho na plech vyložený pečicím papírem, přikryjte fólií nebo velkou miskou a nechte ještě hodinu kynout.
 6. Troubu předehřejte na 160 ºC. Vykynutý mazanec potřete rozšlehaným vejcem a navrchu nastřihněte nůžkami do kříže. Použít můžete také žiletku nebo ostrý nůž, ale dejte pozor, aby se při krájení těsto příliš „nespláclo“. Poté ho posypte mandlemi a vložte do trouby.
 7. Mazanec pečte 35 minut. Na konci do něj můžete zapíchnout špejli – pokud zůstane suchá, je bochánek správně upečený. Mazanec nechte před krájením zcela vychladnout, nejlépe na mřížce. Před podáváním ho můžete posypat moučkovým cukrem.

Zdroj: www.pekarnomanie.cz, regiony.rozhlas.cz

Související články