S příchodem jara se probouzí nejen příroda, ale i alergeny. Psi mohou trpět alergiemi na pyl, prach, traviny nebo plísně stejně jako my lidé. U psů však nečekejte rýmu a slzení očí. Mezi nejčastějšími symptomy najdete spíše atopickou dermatitidu, která se projevuje svěděním, kousáním, zarudlou kůží, někdy tvorbou pupínků a šupinek. Psi se kvůli podráždění více drbou na hlavě, v podpaží, v meziprstí nebo v oblasti konečníku, a mohou si tak způsobit kvasinkový zánět nebo bakteriální infekci.

Pokud si všimnete, že se i váš pes chová takto nezvykle a často si líže srst, vezměte ho raději k veterináři. Ten může předepsat antihistaminika, speciální šampony nebo dietní změny, které psovi pomohou.

Klíšťata číhají v trávě

Klíšťata jsou dalším jarním nebezpečím. Tito paraziti přenáší vážné nemoci, jako je borelióza, babesióza, anaplazmóza a u psů vzácně také encefalitida. Klíčem k prevenci je pravidelná aplikace antiparazitárních přípravků, které jsou dostupné ve formě kapek na kůži, obojků, sprejů nebo tablet. Pokud si nejste jisti, co vybrat, obraťte se na svého veterináře, poradí vám.

Důležité je také po každé procházce pečlivě prohlédnout srst a kůži vašeho psa, abyste případná klíšťata co nejdříve odstranili. Pamatujte, že zvýšené riziko kousnutí klíštětem hrozí zejména ve vysoké trávě, není však výjimkou, že si pes klíště přinese i z procházky ve městě.

Podívejte se, jak působí na alergie vašeho psa CBD:

Zdroj: Youtube

Jak správně odstranit klíště?

  • Pokud máte dlouhosrstého pejska, tak rozhrňte jeho chlupy kolem klíštěte a připravte si odstraňovací pomůcky
  • Pomocí pinzety nebo háku klíště uchopte, co nejblíže u kůže a podeberte ho
  • Pomalým, stálým a pevným tahem bez kroucení směrem od kůže klíště vytáhněte
  • Vytáhnuté klíště doporučujeme odebrat toaletním papírem a spláchnout do záchodu
  • Po každé odstraňovací akci si vždy umyjte ruce!
  • Místo, kde klíště bylo přisáté, vydezinfikujte

Zdroj: chovzvirat.cz, super-granule.cz, svetkrmiv.cz

Související články